15.12. si připomínáme narození dr. Zamenhofa

15.12.1859 se narodil v polském Bialystoku dr. Ludvík Lazar Zamenhof, oční lékař, polyglot a humanista, tvůrce základů mezinárodního jazyka esperanto. Jeho cílem bylo vytvořit prostředek k rovnoprávné komunikaci mezi národy, most k porozumění a přátelství mezi lidmi.

Svou první učebnici vydal s přispěním věna své novomanželky Kláry Zilbernik ve Varšavě v r. 1887. Kromě psaní jazykových publikací se věnoval i překladatelské činnosti (Shakespeare, Moliére, Gogol, Andersen aj.) a původní tvorbě poezie.

I když se esperanto kvůli politickým a ekonomickým okolnostem dosud nerozšířilo natolik, jak by si jeho autor přál, příznivci a uživatelé tohoto jazyka, včetně rodilých mluvčích (zejména z mezinárodních rodin) dnes žijí ve více než 120 zemích. Společenství je založeno na otevřenosti, bezpředsudečnosti a ochotně si nezištně pomáhat, není vázáno žádnou jednotnou politickou či náboženskou ideologií.

Esperanto spojuje výhody již existujících jazyků a díky své rychlé naučitelnosti umožňuje skutečně plynně konverzovat a navazovat snadno osobní kontakty v zahraničí.

V esperanto vyšlo přes 50 000 knižních titulů přeložené i původní literatury, hrajou se v něm divadelní hry, zpívají písně. Jazyk se na pevném gramatickém základě dále vyvíjí a dle potřeby v něm stále vznikají nová potřebná slova a termíny. Znalost esperanta rovněž podněcuje zájem a usnadňuje studium dalších cizích jazyků i porozumění odborné terminologii.


Bližší informace o životě a díle dr. Zamenhofa si můžete přečíst ZDE.

V esperantské verzi našeho webu ZDE jsme pro vás připravili obsáhlý seznam webových odkazů týkající se jeho osoby a díla (kompletní texty jeho knih a překladů, články o něm, ale i fotogalerie, videofilmy a písně, i autentická nahrávka jeho hlasu a filmová nahrávka jeho vystoupení na kongresu v Barceloně).

Související články:

Den dr. Zamenhofa a esperantské kultury

Novinky k narozeninám dr. Zamenhofa

  • padv-

  • zveřejněno 15. 12. 2010, což bylo před 10 lety
  • od té doby článek otevřelo 1622 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021