26. červenec se slaví po celém světě jako DEN ESPERANTA. Ten den, letos právě před 130 lety, vydal ve Varšavě tehdy pouze 27letý Ludvík Lazar Zamenhof první učebnici svého projektu mezinárodního jazyka, určeného pro podporu rovnoprávného komunikace a porozumění mezi lidmi různých národů, který později převzal jméno podle jeho pseudonymu Dr. Esperanto (tj. Doktor Doufající). K tomuto výročí Český esperantský svaz vydal oficiální tiskovou zprávu, zaslanou ČTK.

více... | 26. 07. 2017

Přinášíme vám přehled rozhlasových pořadů a článků v tisku a na internetu za uvedené období.

více... | 24. 07. 2017

Větou „Najděte a kontaktujte esperantisty kolem Vás – vždy, všude“ lze popsat novou aplikaci pro chytré mobilní telefony, kterou vytvořil známý americký esperantista Chuck Smith. Tedy, Amikumu je appka, která Vám pomůže najít a kontaktovat esperantisty ve Vašem okolí a také mluvčí ostatních jazyků. V současnosti však appka nabízí jen hledání esperantistů. Další jazyky přijdou brzy. A jak to všechno funguje? Čtěte dále…

více... | 31. 05. 2017

14. dubna 2017 si svět připomíná 100. výročí úmrtí doktora Ludvíka Lazara Zamenhofa, který v r. 1887 vydal pod pseudonymem Dr. Esperanto (= Doufající) první učebnici jazyka, určeného pro rovnoprávnou mezinárodní komunikaci a sblížení mezi národy. Z několika set podobných projektů byl právě ten jeho, který – ač se dosud nestal „druhým jazykem pro každého“ – se nejvíce rozšířil do celého světa a získal atributy plnohodnotného živého a rozvíjejícího se jazyka, jehož znalost přináší různé výhody.

více... | 14. 04. 2017
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2017