Ve Varšavě se bude jezdit "Veturilem"

Jak už jsme Vás informovali v aktualitě na esperantské části našeho portálu, na stránkách Úřadu městké dopravy ve Varšavě probíhalo minulý týden hlasování o názvu nově vznikajícího systému umožňující půjčení si kola na projížďku městem. Toto hlasování bylo zajímavé i tím, že mezi 6 návrhy bylo i „Veturilo“, což v esperantu znamená „dopravní prostředek“.

Ačkoliv se systém oficiálně jmenuje „Warszawski Rower Publiczny“, Úřad městské dopravy ve Varšavě se rozhodl vyhlásit anketu, ve které by se hlasovalo o kratším názvu této služby. Tato anketa byla k dispozici na internetových stránkých Úřadu městské dopravy ve Varšavě až do 25. května dopoledne. 29. května 2012 pak byly oznámeny zajímavé výsledky: 32 % lidí hlasovalo v anketě pro „Veturilo“, 26 % pro „Wawabike“ a 12 % pro „Ziuu“. Na čtvrtém místě byla “Rowerynka” (12 %), na pátém “Bajker” (11 %) a na šestém místě “Wabik” (6 %).

Po spuštení této služby bude ve Varšavě k dispozici celkem 125 půjčoven s 2100 koly a bude se tak jednat o největší systém v Evropě. Její užívání bude snadné: postačí registrace a předplacení si kreditu na půjčovné. Cena však bude nastavena tak, aby zvýhodňovala ty, kteří pojedou na zapůjčeném kole jen krátce – do 20 minut bude půjčení kola bezplatné. Pokud bude uživatel potřebovat jet hodinu, zaplatí pouhý jeden zlotý (v přepočtu asi pět korun). -mir-

Zdroj: http://warszawa.gazeta.pl/…prawdz_.html

http://pej.pl/…en-varsovio/


  • zveřejněno 1. 6. 2012, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 1315 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Patrik Čechov

#1 Patrik Čechov

Originální název pro dopravní systém! Venturilo! Z anglických názvu jsem už otrávený. Lidé budou aspoň více přemýšlet, co to slovo znamená a třeba je to motivuje k výuce tohoto krásného jazyka esperanto:)

před 8 lety
Miropiro

#2 Miropiro

Dobrý den, pane Čechove, jsem rád, že Vás aktualita zaujal a líbí se Vám :)

před 8 lety
Max

#3 Max

Mám zkušenost, že co si menšina nevyvzdoruje, to nemá. A vyplatí se jí to. Před časem jsem přednášel na jedné mezinárodní lékařské konferenci a sborník přednášek měl mít anotace v angličtině. Odmítl jsem to a trval na tom, že pokud mi nedají anotaci v esperantu, příspěvek jim nedám. Stalo se. Všechny anotace byly anglicky, jen ta moje v esperantu. Nedejme se !

před 8 lety
Patrik Čechov

#4 Patrik Čechov

Největším paradoxem lidstva je to,že se vždy učilo těžší jazyk.. V minulosti to byla latina,dnes angličtina. Neznám nikoho v okolí,kdoby ovládal AJ dokonale! V budoucnu bude potřeba příjmout jiný globální jazyk. Kompromisem pro všechny je "tre facila" esperanto,které musí přijít od nás zdola! Shora na to čekáme už 125 let. Jenže lingvistické,ekonomické,ekologické a kulturní problémy světa nikdo neřeší! Kupí se a nechávají svému osudu,který bude destruktivní...!

před 8 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020