O esperantu v tuzemském tisku

V prosinci přibyly 2 nové články, a to v brněnském vydání MFDnes a v okresním Píseckém deníku.


První článek, který vyšel 29. prosince, byl podnícen zájmem redakce Mladé fronty Dnes, která zaregistrovala, že informace o dopravě v Jihomoravském kraji na serveru www.kordis.cz jsou poskytovány i v esperantu. Webové stránky přeložil na podzim minulého roku nový člen výboru ČES a přispívající redaktor tohoto webu, student Mendelovy Univerzity Miroslav Hruška, jemuž je cestování a doprava jedním z jeho koníčků.

Bohužel se z neznámého důvodu vloudil do textu všudypřítomný šotek a z 2 milionů esperantistů udělal najednou 200 (:-) ). Ale je zřejmé, že ani toto impozantní číslo by mnoho lidí stejně nepřesvědčilo, takže ta hlavní motivace zřejmě stejně bude stále spočívat v něčem jiném než jen v počtu uživastelů …

Druhý článek o esperantu obecně vyšel 13. prosiínce v rubrice Štafeta Píseckého deníku jako interview s PhDr. Pavlou Dvořákovou. Zde sice pro změnu název článku neodpovídal přesně citaci, ale jinak byl uveřejněn bez redakčních škrtů a úprav a jeho celkové vyznění je jako doufáme pro esperanto příznivé.

Oba články si můžete stáhnout a přečíst níže v příloze.

Máte-li informace o dalších publikovaných článcích, zašlete je prosím na adresu

redakce.esperanto@gmail.com

a zároveň na adresu paní Jarky Čejkové

jarkacejkova@centrum.cz,

která v rámci ČES tuto databázi spravuje.

Zároveň bychom vás chtěli podnítit k vlastní inciativě a psaní – obecná propaganda ovšem zpravidla nezaujme, nejúčinnější bývá informovat o konkrétních všeobecně prospěšných aktivitách realizovaných prostřednictvím esperanta (to potvrdil zejména velký zájem televize, rozhlasu i tisku ohlas na nedávno proběhlou Wikimánii).

Připomínáme, že na našem webu naleznete i

Přehled důležitých článků o esperantu v internetovém tis­ku

Pořady o esperantu v rozhlase a televizi

Zde můžete zároveň nalézt inspiraci pro vaši vlastní tvorbu – o čem a jak je např. možno psát či mluvit.

Máte-li odkaz na pořady, které nejsou v rubrikách uvedeny, pošlete je prosím na výše uvedenou adresu redakce. Předem děkujeme a těšíme se na vaši aktivní součinnost!

padv


Soubory
jpg MFDnes29.12.2011.jpg (1.35 MB)
pdf Rozhovor pro Pisecky denik 13.12.2011.pdf (1.38 MB)

  • zveřejněno 17. 1. 2012, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1094 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Oldřich Arnošt Fischer

#1 Oldřich Arnošt Fischer

Údaje v Esperantu bývaly v železničních jízdních řádech už za socialismu. Je to dobrý způsob seznamování lidí s Esperantem. Angličtinu (a ruštinu) používám pouze když musím (např. na pracovišti), ale jinak mi nic nebrání v tom, abych mluvil Esperantem. Svoje články o hmyzu posílám i odborníkům, kteří neumí Esperanto. Však když budou chtít, potřebná slovíčka si najdou ve slovnících. Hlavně vytrvat - potom nás bude opravdu i těch 200 milionů.

před 9 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020