50. výročí založení ČES

Právě dnes před 50ti lety začal ustavující sjezd Českého esperantského svazu, který se uskutečnil od 29. do 31.3.1969 v Brně v kulturním domě Besední dům (kde nyní sídlí filharmonie).


Ustavující jednání proběhlo 30. března a zúčastnilo se ho přibližně 400 osob. Během sjezdu byly přijaty stanovy, založeny sekce, zvolen nový výbor v čele s předsedou Josefem Vítkem a byli vybráni první čestní členové ČES. Bylo také přijato programové prohlášení ČES a Programové prohlášení sekce mládeže – na detaily se můžete podívat ve Starto 1/2009 nebo na http://www.esperanto.cz/…i-sjezd-1969.

Ustavující sjezd ČES v Brně

Brno – jako místo pro ustavující sjezd Českého esperantského svazu bylo jasné – místo prvního esperantského sdružení. A Brno bylo vybráno jako místo konání kongresu také letos – u příležitosti 50. výročí založení Českého esperantského svazu. Náš letošní, už 17tý, kongres se uskuteční ve dnech 17.-20. října 2019 (od čtvrtku do neděle) ve Střední škole informatiky, Čichnova ul. 23, Brno. Díky panu O. A. Fischerovi si můžete prohlédnout plánek, jak se snadno dopravit k místu konání kongresu ze všech brněnských nádraží.

Shrnutí toho nejzajímavějšího a nejdůležitějšího z 50leté činnosti ČES je připravováno a část bude prezentována i na výstavě v rámci sjezdu.


Stručná informace od J. Vojáčka o vzniku ČES a o historii esperanta v českých zemích byla zveřejněna 1. dubna 2019 v pořadu brněnského rozhlasu Srdcovky Zdeňka Junáka. Relaci si nastavte na minutáž 9:21.30.

Na závěr si můžete poslechnout píseň na přání z 60. let, věnovanou všem esperantistům.


ODKAZY:

Historie českého esperantského hnutí v datech před a po založení Českého esperantského sva­zu

-lh-;-pd-


  • zveřejněno 29. 3. 2019, což bylo před 3 lety
  • od té doby článek otevřelo 567 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Oldřich Arnošt Fischer

#1 Oldřich Arnošt Fischer

Dne 17. dubna 2019 byla vydána pohlednice k založení Českého esperantského svazu (50 let) a dekorativní razítko k 17. sjezdu Českého esperantského svazu. Obojí bude na sjezdu představeno. - Je také nutno připomenout, že hlavním nepřítelem esperantského hnutí je jakýkoliv totalitní systém, viz přinucení čs. esperantistů ke zrušení vlastního esperantského svazu (6.-7- září 1952) na nátlak StB. Toto by mělo zaznít v hlavním projevu, aby mladí znali historické souvislosti a ocenili odvahu těch, kteří v roce 1969 dokázali Český esperantský svaz založit.

před 3 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2022