Zemřel výtvarník Jiří Harcuba

V pátek 26. července 2013 zemřel ve věku 84 let světově uznávaný sklářský výtvarník a medailér a doživotní člen Českého esperantského svazu Jiří Harcuba.

Harcuba se proslavil díky svému rytému sklu, ohlas získaly zejména jeho stylizované portréty významných osobností. Na portrétních skleněných plaketách zpodobnil například spisovatele a dramatika Samuela Becketta, pedagoga a spisovatele Jana Amose Komenského, fyzika Alberta Einsteina, spisovatele Franze Kafku a skladatele Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka. Obsáhlá je i Harcubovala medailérská tvorba, při které využíval i grafickou techniku vitrografie – tisku z ryté skleněné desky. Navrhl stovky litých a ražených medailí a mincí. Je mj. autorem české pětikoruny.

V první polovině 90. let byl Harcuba i rektorem Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1997 založil Společnost na podporu tvorby rytého skla a roku 2001 Mezinárodní školu Dominika Biemanna. V posledních 30 letech vyučoval a přednášel zejména ve Spojených státech.

Na webu www.gallery.cz si můžete přečíst podrobnější ŽIVOTOPIS a prohlédnout si GALERII DĚL.

Naživo můžete Jiří Harcubu vidět v zajímavém rozhovoru s Markem Ebenem v televizním pořadu Na plovárně (rozhovor začíná po cca půlminutové reklamě).

Jiří Harcuba byl dlouholetým stoupencem esperanta, členem ČES byl od r. 1976. Na začátku 90. let mj. vytvořil návrh na nový pomník L.L.Zamenhofa ve Františkových Lázních (ten původní, mj. nejstarší na světě – z r. 1914 – za 2. světové války zničili fašisté). Projekt se nakonec nepodařilo realizovat z finačních důvodů, místo původního pomníku bylo osazeno pamětní deskou a Harcubům návrh ČES vydal alespoň v podobě pamětní plakety. Tu a upomínku i na další jeho díla můžete až do května 2014 zhlédnout v expozici „Esperanto a múzy“, která se koná v Muzeu esperanta ve Svitavách.

Pro esperantské společenství je odchod Jiřího Harcuby, nejen vynikajícího umělce, ale i milého, skromného a laskavého člověka, velkou ztrátou. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 2. srpna od 11:00 v obřadní síni v pražských Strašnicích.

zdroj: ČTK + -padv-


  • zveřejněno 29. 7. 2013, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 2048 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021