Videoreportáž ze skautských oslav v Kopřivnici

14. září proběhla v Kopřivnici tradiční skautská pouť, tentokrát u příležitosti 50. výročí založení místního skautského oddílu Stopaři. Jak jsme vás informovali v našem Kalendáři akcí, samotná akce začala letos již 12. a 13. září programem majícím přímý vztah k esperantu.

Před skautským centrem Vanaivan byl 13. září odhalen ztracený esperantský pomník z 50. let, který kopřivničtí skauti v r. 2011 objevili a obětavě obnovili. Vedle něj byl při této příležitosti vysazen i pamětní strom, nazvaný „Dub Svornosti“ („Kverko de Konkordo“).

Na průběh páteční i sobotní akce se můžete podívat v následující videoreportáži, v níž se dozvíte i více historických souvislostí:

Akce se za Český esperantský svaz oficiálně zúčastnila jeho místopředsedkyně ing. Libuše Dvořáková. Ta po odhalení pomníku uspořádala pro veřejnost přednášku a besedu o esperantu a možnostech jeho uplatnění a prezentaci bohaté činností a mezinárodních kontaktů Muzea esperanta ve Svitavách.

Již ve čtvrtek proběhla v kopřivnickém Muzeu Fojtství (ul. Záhumenní 1/25) vernisáž putovní výstavy „Je esperanto mrtvý jazyk?“, tentokrát spojená i se zvláštní expozicí „Esperanto v Kopřivnici“ a „Esperanto a skauting“ s důrazem na společné rysy obou hnutí. Výstava je k vidění až do 13. října 2013. Zájemci o návštěvu jsou srdečně zváni!

padv


  • zveřejněno 25. 9. 2013, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 1136 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Oldřich Arnošt Fischer

#1 Oldřich Arnošt Fischer

Nejsem skaut, ale skautů si vážím pro jejich přispění k zachování křesťanství v naší zemi za socialismu i pro jejich vztah k přírodě. Film se mi velmi líbil.

před 7 lety
Oldřich Arnošt Fischer

#2 Oldřich Arnošt Fischer

Nejsem skaut, ale skautů si vážím pro jejich přispění k zachování křesťanství v naší zemi za socialismu i pro jejich vztah k přírodě. Film se mi velmi líbil. Připomínka k češtině: slovo "datum" není rodu mužského, nýbrž středního - proto je správné "toto datum", nikoliv "tento datum".

před 7 lety
Petr Knížák

#3 Petr Knížák

Nejsem skaut, jsem esperantista a tento
krátký film se mi moc líbil.

před 7 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020