Vedem v esperantu

Webové stránky o terezínských dětech v letech 1942–1944 a jejich ilegálním literárním časopisu Vedem již existují několik let v češtině a angličtině. Esperantský překlad je připravem ke slavnostnímu spuštění 5. května 2016. Redaktor Vedem, chlapec Petr Ginz, byl esperantista.

Jeho rodiče Ota Ginz a Marie Ginzová patřili k čelným představitelům esperantského hnutí u nás mezi válkami. Stejně tak i Otto Sklenčka s Boženou Sklenčkovou, sestrou Marie Ginzové. Petr Ginz byl bratrancem slavného herce Oty Sklenčky, který až do smrti zůstal členem Českého esperantského sva­zu.

Stránky připravily děti z pražského gymnázia Přírodní škola, přepsaly desítky článků z dochovaných čísel časopisu, logicky je uspořádaly a vytvořily tak plastický obraz života za hradbami Terezína.

Jejich učitel František Tichý zpracoval podrobný životopis Petra Ginze pod názvem Princ se žlutou hvězdou.

Ve světě je Petr Ginz znám díky kresbě, kterou si izraelský kosmonaut vzal do raketoplánu Columbia, který při návratu shořel v atmosféře. Sken Petrovy kresby se rozletěl po světě jako symbol holokaustu.

Esperantský projekt je realizací staršího záměru ČEM a uskutečnil se zejména díky překladatelsé aktivitě Miroslava Malovce.

Stránky si můžete prohlédnout na adrese http://www.vedem-terezin.cz/.

Tématu je věnována i celostátní putovní výstava, kterou nyní hostí Plzeň, následuje Vyškov a na podzim Praha 7.

Pavla Dvořáková


Soubory
png vedem-esperanto.png (809.68 kB)

  • zveřejněno 4. 5. 2016, což bylo před 4 lety
  • od té doby článek otevřelo 906 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020