Tři smutná oznámení

V uplynulých dnech přešli na druhý břeh věčnosti tři známí čeští esperantisté: chronologicky – výtvarník a šperkař Karel Bartošík, Josef (Míša) Filip z Chropyně a básník a dramatik Čestmír Vidman.


27.9. – Karel Bartošík (1942) – známý výtvarník a filatelista, syn významného esperantisty Dolfy Bartošíka, žijící trvale v Londýně, vystavující své originální stříbrné miniatury v mnoha prestižních galeriích světa. Jeho práce jsou dokumentovány i na jednom z panelů současné výstavy „Esperanto a múzy“ v Muzeu esperanta ve Svitavách. (Ukázku jeho děl můžete vidět v knize ZDE). Skonal nečekaně po návratu do Prahy, kam chtěl nyní natrvalo přesídlit. Můžete si prohlédnout i jeho virtuální expozici esperantské filatelie.


7.10. – Josef (Míša) Filip (1939) z Chropyně – železničář, dlouholetý člen ČES, aktivní v Esperantském klubu v Přerově, v býv. sekci železničářů ČES, ve Svazu zdravotně postižených esperantistů a v projektu digitalizace ČES (video- a audionahrávky)


18.10. – Čestmír Vidman (1921) z Prahy – čestný člen ČES a člen Obce spisovatelů, autor 13 básnických sbírek (některých vydaných dvojjazyčně v překladu J. Kroluppera), divadelních monologů (převážně psaných pro herečku Evu Seemannovou a hraných v současnosti její žákyní Stanislavou Hoškovou) i autobiografické prózy; knihy psal s obdivuhodným nasazením i v posledních letech, kdy byl již nevidomý, díky intenzívní redakční spolupráci Margit Turkové


Jejich odchod je pro naše hnutí nespornou ztrátou. Výbor ČES již zaslal pozůstalým kondolenci a ve 2. a 3. případě zajistil i kytice na poslední rozloučení (pohřeb pana Bartošíka se konal v Londýně). Věnujme jejich památce tichou vzpomínku a přání podpory na jejich další plavbě nekonečnem …

S dílem pana Vidmana se mj. setkáme v pamětním medailonku Alfréda Strejčka na konferenci ČES v Nymburku.

padv


Soubory
jpg Vidman-Cestmir - parte.jpg (900.25 kB)

  • zveřejněno 22. 10. 2013, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 1219 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020