Setkání českých wikipedistů k oslavě jubilea Miroslava Malovce

9. prosince 2023 se ve Skautském institutu v Praze na Staroměstském náměstí konalo vzpomínkové setkání a oslava 70. narozenin zakladatelele české Wikipedie a čestného člena ČES Miroslava Malovce z Brna. Akci pořádal a finančně podpořil spolek Wikimedia ČR. Akce se kromě wikipedistů, pamětníků a zástupců Wikimedia ČR zúčastnili i esperantisté, činní v projektu Wikipedie a dalších s ním spřízněných.

Po úvodním uvítání výkonné ředitelky Wikimedia ČR Kláry Joklové vystoupil zahraniční host, Američan žijící v Berlíně Chuck Smith a poreferoval o vzniku Wikipedie jako takové a obzvlášť esperantské, jejímž je zakladatelem. Jeho slova do češtiny tlumočil organizátor setkání Marek Blahuš, působící mj. jako wikipedista rezident na Masarykově univerzitě. Ve svém příspěvku Chuck Smith informoval přítomné i o Duolingo (bezplatné platformě pro výuku jazyků, nabízející mj. i esperanto) a o svém novém projektu, na kterém nyní pracuje.

Následně Marek Blahuš shrnul životopis a aktivity a zásluhy Miroslava Malovce (o nich více v tomto článku na našem webu) a představil svou publikaci publikaci Jak se zrodila česká Wikipedie, shrnující výsledky jeho „wiki/archeolo­gického“ výzkumu a vytištěné den předtím (v den narozenin M. Malovce). Následovala beseda, přípitek, předávání dárků a společné focení.

Mezi účastníky akce byli rovněž esperantisté Petr Chrdle (majitel nakladatelství KAVA-PECH), Michal Matúšov (Kubof Hromoslav), Václav Zouzalík a Martin Sedlák.

Na setkání navazoval v 17:00 program Senioři píší Wikipedii a večer 108. neformální pražský wikisraz.


Zdroje a další info

Pavla Dvořáková


  • zveřejněno 20. 1. 2024, což bylo před měsícem
  • od té doby článek otevřelo 89 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024