Pročtěte se dlouhými listopadovými večery se soutěžemi

V době, kdy většina z nás je obklopena elektronickými přístroji, které snadno upoutají naši pozornost, se ze soustředěného čtení knihy stává poměrně vzácná činnost. To potvrzuje i aktuálně publikovaný průzkum Národní knihovny a Akademie věd (tisková zpráva) Čtenáři a čtení v roce 2023 (článek na SeznamZprávy.cz) – Češi čtou výrazně méně než v minulosti a jsou schopni se soustředit jen kratší dobu. Četba je přitom jeden z nejdostupnějších prostředků pro pravidelný kontakt s jazykem a velmi pomáhá s jeho osvojením. Pokud se chcete motivovat k pravidelnému čtení v esperantu, můžete k tomu využít např. aktuálně probíhajících soutěží MoVeMo či esperantské Sumo.

Do soutěže MoVeMo na webu Bobelarto se během listopadu můžete zapojit nejen každodenním čtením, ale i překladem, či vlastním psaním. Účastníci jsou v kontaktu pomocí kanálu v aplikaci Telegram a mají možnost setkat se online přes Zoom v sobotu či v neděli pro sdílení zkušeností a zážitků, které pravidelná činnost přináší. Pro případnou tvůrčí inspiraci a povzbuzení si můžete poslechnout audionahrávky vlastní literární tvorby účastníků březnového Půlmaratonu, které Bobelarto pořádalo, na videokanálu na Youtube.


Od 12. do 26. listopadu se můžete zapojit do další esperantské soutěže Sumoo – ta je čistě čtenářská a probíhá pravidelně několikrát ročně již od září 2009. Původně vznikla z iniciativy pana Jasua Horiho v Japonsku, ale postupně se rozšířila do celého světa. V září 2023 se jí účastnili esperantisté z celkem 37 zemí 4 světadílů. Princip je jednoduchý – vyberete si knihu v esperantu, stanovíte si limit, kolik stránek z ní každý den přečtete a každý den se jej snažíte dodržet či překonat. Množství stránek záleží plně na vás. Po skončení soutěže můžete napsat krátkou recenzi přečteného textu. Recenze čtenářů ze zářijového kola soutěže si můžete přečíst zde. Podrobná pravidla a jak se přihlásit najdete zde. Fotogalerii některých pravidelných účastníků z mnoha zemí si můžete prohlédnout zde. Další kolo soutěže proběhne v lednu 2024. Jste srdečně zváni přihlásit se na výše uvedeném webu.


Pokud nemáte knihu v esperantu, doporučujeme vám např. výbornou nabídku nakladatelství KAVA-PECH. Přejeme vám příjemné podzimní čtenářské zážitky! Můžete se o ně s ostatními podělit a vhodné knihy doporučit i níže v komentářích.

  • jk-

  • zveřejněno 7. 11. 2023, což bylo před 23 dny
  • od té doby článek otevřelo 90 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2023