Pořady o jubileu esperanta v Českém rozhlase

Tiskové zprávy o 125. výročí vydání první učebnice esperanta zaznamenaly odezvu nejen v českém tisku, ale i v Českém rozhlase. Nabízíme vám k poslechu několik odvysílaných relací na toto téma.

Na webu www.zpravy.rozhlas.cz vyšly dva články

První učebnice esperanta vyšla před 125 lety. Jazykem mluví dva miliony lidí (Radiožurnál)

a

Před 125 lety vyšla první učebnice esperanta. Umělým jazykem mluví asi 2 milióny lidí (Rádio Česko)

s odkazy na příslušné rozhovory.


Poslechnout si můžete celkem čtyři krátké a dva delší pořady:

Radiožurnál 26.7. – Info a polední posluchačská soutěž o dr. Zamenhofovi (minutáž od 44:30)

Večerní Radiožurnál 26.7. Info o dr. Zamenhofovi a večerní interview (o počtu esperantistů v Česku a rozšíření ve světě, o nových zájemcích a motivech pro studium, o vztahu esperanta a národních jazyků, o jazykové struktuře, proč navzdory svým výhodám se esperanto dosud tolik neprosadilo a proč se přesto vyplatí se ho učit) – minutáž od 15:58 (samotnou relaci je možno najít rovněž ZDE)

Rádio Česko 26.7. Dopolední interview (o vývoji jazyka, o původu gramatiky a slovní zásoby, o vztahu esperanta a angličtiny, o povaze esperantistů a esperantského společenství)

Radiožurnál 6.8., pořad Nad věcí Půlhodinový rozhovor redaktorky Zuzany Burešové s Pavlou Dvořákovou (o významu slova esperanto, o příběhu vzniku esperanta, o Volapüku, o šíření esperanta v jeho počátcích, o kriticích jazyka a tzv. Fundamentu, o mezinárodní roli latiny a esperanta, a vztahu esperantistů ke studiu jiných jazyků o výhodách znalosti esperanta. o povaze gramatiky a slovní zásoby (vč. ukázek), o odborné terminologii, o šíření esperanta v zemích 3. světa, o rozhlasovém vysílání, literatuře (vč. úryvku z Máchova Máje), filmu a divadle, o známých esperantistech, o významu esperanta pro seniory, o akcích, o formách cestování prostřednictvím esperanta, o Muzeu esperanta ve Svitavách, o nadšenectví a nezištnosti v rámci esp. společenství, o výhledu do budoucna a dalších tématech)

ČRo Leonardo 14.8.2012 reportáž o výročí esperanta od Dana Mrázka v pořadu Periskop – minutáž od 8:20

Český rozhlas 6 17.8. , pořad Hovory

Půlhodinový rozhovor redaktorky Terezie Jiráskové s Pavlou Dvořákovou a Danem Mrázkem

V této souvislosti připomeňme i článek a vysílání Dana Mrázka na Rádiu Leonardo pod názvem V čem je esperanto lepší než angličtina?, které proběhlo již 3. května t.r. a informace o něm se k nám dostala až nedávno.


Vaše příp. příznivé ohlasy na odvysílané pořady mohou podpořit event. realizaci podobných programů i v budoucnosti.

Můžete psát na adresu šéfredaktorům Radiožurnálu (petr.soucek(za­vináč)rozhlas­.cz), Rádio Česko (vaclav.sochor(za­vináč)rozhlas­.cz) i Rádia Leonardo (lubos.veverka(za­vináč)rozhlas­.cz).


  • zveřejněno 11. 8. 2012, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 1543 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Vladimír Türk

#1 Vladimír Türk

Saluton,
mi vere bedaŭras, ke mi ĉisemajne ne laboris nokte! Tiam mi fakte nur kontrolas maŝinojn kaj oftege aŭskultas la elsendon. Mi povis telefone alparoli vin Esperante. Aŭ, se mi scius tion, mi povis partopreni el mia hejmo.

před 8 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020