Pět krátkých aktualit z esperantského světa

Přinášíme vám pět krátkých aktualit z dění v esperantském světě, které by vás neměly minout…


Devátý mládežnický esperantský týden je minulostí, čeká nás desátý

Od 26.12.2017 do 2.1.2018 se v polském Štětíně konal již devátý mládežnický esperantský týden. Zúčastnilo se jej 242 účastníků z 30 zemí. Program byl bohatý a již nyní je jasné, že jubilejní desátý ročník se bude konat v Německu od 28.12.2018 do 4.1.2019 v městě Storkow nedaleko Berlína. Podrobnější zprávu o uplynulé akci v Polsku si můžete přečíst ve speciální aktualitě.


Lýdia Machová ze Slovenska obdržela speciální cenu v soutěži Podnikatelka Slovenska

Je jí 28 let, pracuje jako profesionální tlumočnice a jazyková mentorka. Nikdy nežila trvale v zahraničí a přesto ovládá plynule 7 jazyků včetně esperanta (které ovládá na úrovni B2)! Tlumočila pro první dámu Slovenska, paní Silvii Gašparovičovou, ale i pro Anthonyho Robbinse, jednoho z nejžádanějších řečníků na světě!

Jmenuje se Lýdia Machová, pochází ze slovenského města Partizánske, vede Jazykový mentoring a ve středu 10. ledna obdržela z rukou místopředsedy vlády pana Petera Pellegriniho speciální cenu v soutěži Podnikatelka Slovenska za inovativní přístup!

GRATULUJEME!

Lýdia Machová během předání ocenění


Světová esperantská mládežnická organizace náhle bez předsedy

Z osobních důvodů odstoupil 31. prosince 2017 během 9. mládežnického esperantského týdne katalánský esperantista Enric Baltasar (vpravo na snímku) z funkce předsedy Světové esperantské mládežnické organizace. Více v článku zpravodajského serveru Libera Folio.


Česká esperantská mládež má nové vedení

10. prosince 2017 proběhla v Praze valná hromada České esperantské mládeže. Dosavadního předsedu Léona Kamenického vystřídala Paulína Jalakšová a Česká esperantská mládež má tak po více než deseti letech v čele ženu! Jako místopředseda byl zvolen Léon Kamenický, nový pokladníkem byl zvolen Tomáš Stano. Na vyvážení této slovenské trojice byli zvoleni i čeští zástupci: Vít Mišurec a Petr Javorík. V revizní komisi jsou nově Václav Zouzalík, Veronika Venislovas (z Maďarska) a Michal Bajcar. Jednou z novinek, která by měla spatřit světlo světa v tomto roce, je vzdělávací portál, který bude fungovat na adrese http://instruado.esperanto.cz/. V tuto chvíli je ve fázi příprav.


Muzeum Esperanta ve Svitavách je v rekonstrukci

Připomínáme, že od 27. prosince 2017 pravděpodobně až do března 2018 je muzeum dočasně uzavřeno z důvodu vnitřních rekonstrukčních prací v budově. Ohledně přesného termínu znovuotevření sledujte náš web! V mezidobí vás zveme alespoň k prohlídce našich virtuálních sbírek na sociální sítí Ipernity, kde na vás čeká celkem 55 multimediálních alb. -mir-


  • zveřejněno 18. 1. 2018, což bylo před 3 lety
  • od té doby článek otevřelo 504 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021