O Letní škole esperanta ve slovenských médiích a jedné zajímavosti z Brna

Ve dnech od 14. do 22. července 2018 proběhla v pořadí již 12. Letní škola esperanta, na kterou se přihlásilo více než 250 účastníků z více než 30 států světa (včetně ČR). V této aktualitě, u příležitosti 26. července jakožto Dne esperanta a Dne spravedlivé komunikace, vám přinášíme přehled článků a videí, které vyšly ve slovenských médiích. Nabídneme vám také odkazy na fotogalerie z této akce. V druhé části článku máme pro vás jednu zajímavost z Brna.

Společná fotografie účastníků 12. Letní školy esperanta

Na Letnej škole esperanta sa naučíte medzinárodný jazyk

Pravda.sk, 11.7.2018

Mesto hostí letnú školu esperanta (tisková zpráva)

Myliptov.sme.sk, 16.7.2018

The biggest Esperanto summer school arrives to Liptovský Mikuláš

The Slovak Spectator, 12.7.2018

Kio li estas? Liptov welcomed Esperanto enthusiasts

The Slovak Spectator, 18.7.2018

Letní školy esperanta si však všimly i slovenské televize, které odvysílaly ve svých hlavních zpravodajských relacích tyto reportáže, které na svém YouTube kanálu zveřejnil Liptovský esperantský klub:

Reportáž TV JOJ (se zmínkou o lanovce v centru Liptovského Mikuláše a výstavě o Alojzu Lutonském, slovenském organizátorovi a funkcionáři na poli turistiky, cestovního ruchu, horské záchranné služby a výstavby horských dopravních zařízení – výstavu si můžete prohlédnout do konce srpna 2018)

Reportáž TV Markíza (se zmínkou o vláčku Prešporáčik Oldtimer®, který nabízí i možnost výkladu v esperantu)

Reportáž STV

Na zahájení Letní školy esperanta dorazil také tradičně zástupce města, v tomto případě sám pan primátor Ing. Ján Blcháč, PhD., záznam z jeho zdravice najdete rovněž na YouTube profilu Liptovského esperantského klu­bu.

Fotogalerie

A ještě nějaká alba:

Koncert Georga Handzlíka a Michaila (Moisej) Bronštejna v synagoze

Atmosféra z ochutnávkového večera

Divadelní představení La Kredito (Úvěr), v hlavních rolích Georg Handzlík a Saša Pilipović

Atmosféra výuky


Zajímavost z Brna

A konečně ta slíbená zajímavost z Brna. Víte, že v Brně jezdí bílozlatá šalina (čili tramvaj v hantecu), která přípomíná 150 let MHD v Brně? Jubilejní 150. výročí MHD v Brně sice připadá až na rok 2019, dopravní podnik však už v listopadu 2017 do ulic Brna vypravil tramvaj laděnou do zlato-bílých barev, která jej má připomenout. Vzorovaná podlaha má lidem připomínat dřevěnou plovoucí podlahu. Zvenku je bílá tramvaj ozdobená zlatým pruhem se vzorkem ve stylu art-deco podobný vitrážím z druhé poloviny 19. století. Ve zlatém pásu v mozaice jsou zároveň vypsány letopočty od roku 1869 až do 2019. Zlatý pás s letopočty je i uvnitř tramvaje samotné na stropě.

A právě ony letopočty jsou zajímavé! V tramvaji je připomenuto nejen to, že v roce 1903 bratři Wrightové vynalezli letadlo nebo že v roce 1886 byla odhalena Socha Svobody. Zmíněno je i esperanto! Ostatně, podívejte se sami :-)

Interiér tramvaje s pásem výročí na stropě tramvaje

Zmínka o esperantu ;-)

Tramvaj číslo 1704 na konečné Úvoz v Brně

Poznámka: máte-li zájem se touto tramvají svézt po Brně a chcete zjistit, jestli a kde zrovna tramvaj 1704 jezdí, můžete využít službu iRIS pro sledování polohy vozidel nejen v Brně a zadat si ke sledování vozidlo 1704. Takto snadno zjistíte, kde se vozidlo nachází. Navíc základní informace o cestování po Jihomoravském kraji si můžete přečíst v textu přímo v esperantu na stránkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje! Tento text byl přidán na stránky IDS JMK v létě 2011 a na konci roku 2011 byl o této novince napsán i článek v Mladé Frontě Dnes.

Článek v MF DNES


Máte další doplňující informace a dokumentaci k oběma tématům?

Zasílejte je prosím na adresu redakce (zavináč) esperanto.cz.


Miroslav Hruška, šéfredaktor


Soubory
jpg Den esperanta 2018 - plakat.jpg (4 MB)

  • zveřejněno 25. 7. 2018, což bylo před rokem
  • od té doby článek otevřelo 463 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020