O esperantu a skautingu v kabelové televizi

Od 10. února je k vidění na Internetu videoreportáž natočená v souvislosti s přednáškou Ing. Jiřího Tomečka, bývalého místopředsedy Českého esperantského svazu, ve skautském středisku v Kopřivnici.

Místní kabelová televize neinformovala o esperantu poprvé – o aktivitách kopřivnických skautů ohledně znovuobnovení esperantského pomníku a celkového zmapování historie esperantského hnutí v jejich městě jsme vás již informovali na našem webu 18.ledna 2011 v tomto článku.

Pan Hyvnar z centra Vanaivan přijel v říjnu loňského roku o tomto tématu osobně porereferovat i na sjezd Českého esperantského svazu do Šumperka a o měsíc později o něm informoval i na celostátním zpravodajském webu krizovatka.skau­t.cz (odkaz jsme rovněž zveřejnili v našich Aktualitách). Celý projekt se postupně slibně vyvíjí a svítá naděje, že díky tomu se mezi skauty možná objeví další noví zájemci o studium esperanta – v tomto roce, kdy se Letní esperantský tábor v Lančově, který má silné skautské kořeny, dožívá 60 let nepřetržité činnosti, by to bylo jistě obzvláště potěšující … Ve videoreportáži se objevila mj. i informace, že student Petr Vidlička si vybral za téma své bakalářské práce právě podobné myšlenky skautingu a esperanta. Příkladem zosobnění tohoto propojení byl v místní historii zejména pan Rudolf Zanáška (1907–1954), který byl v Kopřivnici zakladatelem nejen 1. skautského oddílu, ale i esperantské sekce (dnes již bohužel nefungující) regionálního muzea .

Toto téma obecně i současné aktivity kopřivnických skautů budou mít své zastoupení i v rámci nové výstavy v Muzeu esperanta ve Svitavách, jejíž vernisáž je plánována na 2. června jakožto součást pestrého programu Muzejní noci a na niž jsou všichni návštěvníci již nyní srdečně vítáni! Stejně tak uvítáme všechny zájemce o spolupráci na tomto projektu (piste prosím na kontaktní adresu krystof.hyvnar(za­vináč)vanaivan­.cz).

Videoreportáž můžete zhlédnout po kliknutí na TENTO ODKAZ a poté na obrazovku reportáže nazvané „Esperanto“ (osmé v pořadí – rubrika Kultura).

Pokud by se náhodou ihned nic nedělo, prosíme o chvilku strpení, než se video „natáhne“.

padv


  • zveřejněno 14. 2. 2012, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 1288 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020