O esperantistech v televizním Kalendáriu

V pravidelném nedělním Kalendáriu na ČT1, kterým provází známá hlasatelka Saskia Burešová a představujícím zajímavá jubilea týdne, byl tentokrát připomenut mj. i švýcarský farmakolog (nositel Nobelovy ceny) a esperantista Daniel Bovet, spolu se zmínkou o esperantu jako takovém i o dalších významných osobnostech, které se esperantu věnovaly.


Zde je kompletní záznam odvysílaného textu:

23. březen 1907 – * Daniel Bovet († 8. 4. 1992)

Jestlipak víte, co mají společného Louis Lumiére, jeden z bratří, kteří vynalezli kinematograf, bývalý vládce bývalé Jugoslávie Josip Broz Tito, spisovatelé Jules Verne, Lev Nikolajevič Tolstoj, Henri Barbusse a František Kožík, básník Stanislav Kostka Neumann a papež Jan Pavel II.? Nebudu vás napínat. Všichni byli esperantisté. Kdo je esperantista? Člověk, který ovládá nebo používá esperanto, jazyk, který vynalezl Ludvík Lazar Zamenhof. V původním smyslu slova esperanto znamená „ten, který doufá“.

Esperantistou byl také italský farmakolog švýcarského původu Daniel Bovet. A byl to opravdu muž, který doufal. Doufal a věřil, že se mu podaří nalézt lék na všemožné lidské choroby. Během bezmála dvaceti let, kdy působil v Pasteurově ústavu v Paříži, zkoumal – mimo jiné – problémy alergií a jejich léčbu. Jistě se to některým z vás stalo. K něčemu jste přivoněli, něco dobrého snědli a natekli jste tak, že váš obličej vypadal jako nafukovací balón. Z očí vám teklo, nemohli jste polykat ani dýchat. Zavinil to histamin, látka, jejíž nadměrné uvolnění při alergické reakci způsobuje vážné potíže, někdy až anafylaktický šok.

V případě hledání pomoci alergikům se naděje pana doktora Boveta naplnily. Objevil látku, která histamin blokovala a vyvinul první klinicky použitelné antihistaminikum, ANTERGAN. V roce 1957 dostal za klíčový přínos moderní farmakologii Nobelovu cenu.

Zdroj:http://www.ceskatelevize.cz/…kalendarium/

Pozn.red.: Dle informací z Wikipedie Daniel Bovet se naučil esperanto ve svém dětství, údajně byl jedním z prvních rodilých mluvčích esperanta. Jeho otcem byl pedagog a psycholog Pierre Bovet, ředitel Pedagogického institutu J.J.Rousseaua v Ženevě.

viz http://eo.wikipedia.org/…Daniel_Bovet

pd


  • zveřejněno 20. 3. 2011, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1894 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020