Muzeum esperanta v televizi

Námi dlouho hledaná reportáž, kterou ve Svitavách natočila královéhradecká televize a odvysílala televize Prima v pořadu Zkraje týdne v rubrice Tip na výlet, je konečně ke zhlédnutí na Internetu!

Odkaz objevil redaktor našeho webu Miroslav Hruška na serveru Youtube u uživatele PardubickyKraj.

Pořad byl natočen ve Svitavách 28.10.2011 v rámci slavnostního matiné k desetiletí esperantské Wikipedie, na rozdíl od ostatních televizních štábů (ČT24, místní televize) byl ovšem zaměřen především na aktivity muzea jako takového. Někteří z vás zde pravděpodobně zahlédnete své známé či dokonce sami sebe :-)!

Vedoucí muzea Ing. Libuše Dvořáková odpovídá na dotazy reportéra

Na dle našeho názoru velmi zdařilou reportáž můžete podívat po kliknutí na TENTO ODKAZ.


Muzeum esperanta, které je oficiálně pobočkou Městského muzea a galerie ve Svitavách, můžete navštívit každý den mimo pondělí – bližší informace naleznete zde.

Na muzejním webu v rubrice FOTOGALERIE si můžete prohlédnout 5 nově doplněných alb z nedávných akcí (ze zeměpisných přednášek a besed, Wikimánie, Marcipánových vánoc, malování s Pavlem Rakem i ze setkání se zahraničními návštěvníky). To je dokladem toho, že naše muzeum skutečně žije a stále častěji připravuje programy i pro neesperantskou veřejnost. Aktualizovaná fotoprezentace muzea se nachází i na adrese muzeo.rajce.id­nes.cz. Pestré virtuální sbírky (články, fotografie a audio- i videonahrávky) nabízí Muzejní stránky na Ipernity zdarma i pro nečleny tohoto komunitního serveru.

Současnou muzejní tematicky unikátní výstavu Duchovní tradice světa a esperanto můžete navštívit do poloviny května, na 2. června je chystána vernisáž zbrusu nové expozice. Dílčí vernisáže věnované zejména dr. Zamenhofovi (k 95. výročí jeho úmrtí), zajímavým esperantským pomníkům a objektům u nás i v zahraničí a sběratelství se můžete zúčastnit v sobotu 14. dubna odpoledne v rámci tradičního jarního regionálního setkání. Zahájení výstavy bude doplněno promítáním, prezentacemi a kulturním programem k daném tématu. Všichni zájemci jsou již nyní srdečně zváni!


Připomínáme, že web muzea funguje samozřejmě nejen v češtině, ale i v esperantu, proto budeme rádi, když vy, naši čtenáři, neopomenete o něm informovat v rámci své korespondence své přátele v zahraničí. Muzeum by mělo být naším kolektivním dílem a společnou vizitkou směrem k veřejnosti (neboť nyní je navíc i oficiálním sídlem ČES) – proto by bylo báječné, kdyby více z nás bylo ochotno hledat a najít způsob, jak byť i drobným, a přesto důležitým dílem přispět ke zdárné další existenci tohoto našeho důležitého projektu.

Vaše dotazy, připomínky, náměty a nabídky ke spolupráci směrujte prosím na adresu muzeagrupo@esperanto.cz – těšíme se na vaši odezvu!

Pavla Dvořáková (padv)


  • zveřejněno 1. 2. 2012, což bylo před 11 lety
  • od té doby článek otevřelo 1578 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Josef Vojáček

#1 Josef Vojáček

Díky podobným akcím se esperanto postupně dostane do podvědomí veřejnosti a přibude také zájemců o kurzy esperanta.

před 11 lety
Patrik Čechov

#2 Patrik Čechov

V muzeu esperanta ve Svitavech jsem byl a je velmi zajímavé! Bylo by dobré psát kolik lidí,jaká je jazyková úroveň a v které zemi se učí na školách esperanto.. Ve Velké Británii se vyučuje na pár školách,ale nevím jak se jim daný jazyk líbí? V Maďarsku se dlouho vyučoval a v posledních letech už ne. Proč? Zajímá mě vývoj esperanta v Číně a Japonsku,ale informace se dost těžce shánějí... Toť jsou indicie k flexibilitě esperanta! El kore gxis revido!:-)

před 11 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2022