Diskusní pořad o esperantu v Českém rozhlase PLUS

V pátek 19.prosince 2014 od 19:10 do 19:40 proběhla v Českém rozhlase PLUS ve sledovaném pořadu „Radiofórum“ beseda na téma „Má esperanto smysl, když je všude angličtina?“. Hostem ve studiu byl předseda Klubu esperantistů v Praze, právník a publicista dr. Tomáš Břicháček, hostem na telefonu Mgr. Marek Blahuš z Brna. a ing.David Gruber z Ostravy.

Pořad si můžete poslechnout ve zvukovém archhívu PO KLIKNUTÍ ZDE.

Pokud jde o hlavního hosta pořadu, můžete se s ním seznámit navštívit Webové stránky Tomáše Břicháčka a Blog Tomášek Břicháčka na idnes.cz.

  • padv-

  • zveřejněno 18. 12. 2014, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1291 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Jindřiška

#1 Jindřiška

Určitě si poslechnu a sdělím to co nejvíce lidem

před 9 lety
Mirek

#2 Mirek

Má smzsl hromadná doprava, když má každý auto? Má, protože nemá každý auto. A koho je víc, co umí anglickz nebo kteří mají auto?

před 9 lety
Jan Duda

#3 Jan Duda

Jsem celoživotní esperantista. V životě jsem používal ještě další dva jazky.Esperanto mi přirostlo k srdci, s ním jsem žil, s ním chci umřít.Lidstvo neví dosud, co má k dispozici, snad na to jednou přijde. Honza Duda

před 9 lety
Jarmila z Pardubic

#4 Jarmila z Pardubic

Zúčastnila jsem se 10 světových kongresů, pořádaných vždy v jiné zemi. Na kongresu v Rotterdamu mi byla holandskou kamarádkou nabídnuta vstupenka na kongresový banket, který byl tak drahý, že na to jsem nikdy neměla. Za vstupenku peníze nechtěla, jen aby vstupenka nepropadla, musela rychle odejet domů k onemocnělé matce.
Byla jsem přivedena do nádherného sálu, kde byly stoly vždy pro dvacet osob.U stolu bylo už jen jediné volné místo. Po krátkém seznámení jsem zjistila, že jsem u stolu jediná Češka, a z každé země vždy jen jeden esperantista.
Takže při večeři jsem se seznámila s Indem, Maďarkou, Francouzem, Rakušankou, Italkou, pak jak si dobře pamatuji Japonkou, vedle mne seděla dívka z Australie, z druhé strany Ruska, dál proti mně paní z Madagaskaru, mladý černoušek, pak z Brazilie, z Portugalska a další. Konversace z počátku trochu vázla, ale před rozchodem již jsme si povídali o různých národních jídlech a i došlo na pár anekdot z různých zemí. A rozcházeli jsme se jako přátelé, i vyměňovali jsme si pár adres.
Kdyby neexistovalo esperanto, kolik jazyků bych musela umět, abych si s lidmi z tolika národů mohla tak přá-telsky popovídat?

před 9 lety
Maria Minichová

#5 Maria Minichová

Esperanto ako neutrálny jazyk rozhodne má zmysel.
Počas svojej existencie sa osvedčilo vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti.
Že doteraz "neuspelo", t.j. nevyučuje sa hromadne v školách (?) znamená len, že ľudstvo nie je dosť zrelé na jeho prijatie. Stále podliehame známemu "rozdeľ a panuj".
Ja osobne ľutujem len, že som sa s ním zoznámila pomerne neskoro. Je to nielen okno do sveta, ale najmä pre mladých ľudí dvere otvorené
dokorán.


před 9 lety
Jiří Machačík

#6 Jiří Machačík

Esperanto samozřejmě má smysl, jako ho má ostatně všechno, co lidé používají. Smysl by ztratilo, kdyby se přestalo používat. Že je angličtina všude, je jen vnější dojem. Na světě je 6,9 miliardy lidí. Kolik z nich používá angličtinu? Je to necelých 7,5% světové populace! Angličtina se bohužel stala hlavním dorozumívacím jazykem elity - bezohledných prospěchářů, lidí usilujících o finanční prospěch a světovou nadvládu za každou cenu. Esperanto naproti tomu je zcela dobrovolné a nikomu se nevnucuje. Chceme se jenom podělit o radost z možnosti snadného dorozumění mezi lidmi z celého světa. Každý je zván, nikdo není nucen.

před 9 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024