České vize Evropy?

Aneb „Manuál k naší evropské debatě“ – tak zní celý název mimořádné publikace, kterou právě vydalo nakladatelství Academia. Prezentace čtyřsetstránkové knihy se uskutečnila 28. 4. 2014 v Poslanecké sněmovně PČR v rámci konference „Evropská unie, Česko a Slovensko: společná bezpečnostní budoucnost“. Jedním ze spoluautorů je i dr. Max Kašparů, který přispěl pozoruhodnou esejí nazvanou „Evropa – krize lamp a devatero budoucího času“. Její závěrečná část je věnována otázkám jazykové politiky v EU a možné úloze esperanta v rámci Evropy.

„Projekt evropské integrace Evropská unie prožívá svou krizi, která je zároveň novou šancí k promýšlení budoucnosti. Evropa opět hledá svou politickou a kulturní identitu, své místo ve světě. Editor oslovil takřka pět desítek autorů a autorek, kteří se pokusili o reflexi evropské problematiky z české perspektivy. U příležitosti 10. výročí našeho členství v EU tak čtenáři dostávají do rukou jakýsi manuál, který je nejen rekapitulací, ale též formulací českých vizí evropské budoucnosti, a to v kontextu historickém, filosofickém, religionistickém, kulturním, politickém a politologickém, sociologickém, právním i ekonomickém.“

(z anotace nakladatelství)

Celou publikaci si můžete zakoupit u svých knihkupců i pomocí e-shopu (např.ZDE).

Zájemce zveme na veřejnou debatu ke knize, která se bude konat 20.května 2014 od 17h v budově nakladatelství Academia, Václavské nám. 34, Praha 1.

Esej „Evropa – krize lamp a devatero budoucího času“ si můžete v plném znění stáhnout níže. Přejeme vás příjemné a inspirativní počtení.Dr. Max Kašparů rovněž vystoupil 23. března 2014 v České televizi v oblíbeném diskusním pořadu Uchem jehly. Do výsledného sestřihu (z původně více než 90 minut) se bohužel téma esperanto tentokrát nedostalo (zbyl z něho jen odznak s esperantskou hvězdou na klopě :-) ). Každopádně vás srdečně zveme ke sledování rozhovoru, který může pro vás být bezesporu po vícero stránkách zajímavý a podnětný.Pavla Dvořáková (padv)


Soubory
doc Max Kasparu - Evropa - krize lamp a devatero budouciho casu.doc (98.5 kB)

  • zveřejněno 6. 5. 2014, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 1405 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Petr Knížák

#1 Petr Knížák

Plně souhlasím s názory Maxe Kašparu.

před 7 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021