Vernisáž nové výstavy v Muzeu esperanta

Místo konání - Svitavy

09 - 11
červen

Svitavy


Celostátní festival Muzejních nocí zavítá v pátek 9.června 2017 taktéž do Svitav. Stejně jako Městské muzeum a galerie ve SvitaváchMuzeum esperanta připravuje na večer zajímavý program.

Na něj navazuje i sobotní vernisáž v Muzeu esperanta s doprovodným programem a příp.možností nedělního výletu do okolí, na něž vás sdečně zveme!. Sobotní program bude na rozdíl od pátečního určen pro především esperantisty a bude probíhat v esperantu. Očekáváme i účast zahraničních hostů.


Sobotní program:

10:30–12:15 Vernisáž nové výstavy „ČLOVĚK PROTI BABYLONU“ v Muzeu esperanta s občerstvením a přípitkem ke stému výročí úmrtí iniciátora esperanta dr. Zamenhofa

12:30–14:30 Oběd a volný čas, procházka městem

14:30–15:30 Přednáška Petra Chrdleho „F. V. Lorenc – zapomenutý génius“ a křest nové knihy „František Vladimír Lorenc – Svědectví o životě a síle neobyčejného člověka“

16:00 – Přednáška a promítání cestovatele Jána Vajse – „12. Medzinárodné himalájske stretnutie v Nepále“

19:00 Koncert skupiny NO PROBLEM v Ottendorferově sále
(skupina zpívající zejména repertoár Spirituál kvintetu v češtině, angličtině, ale tentokrát především v esperantu!)

Kromě významné obměny a aktualizace současné stálé expozice je chystána i tematická část, věnovaná třem letošním jubilantům – tvůrci (resp. iniciátoru) esperanta dr. L.L. Zamenhofovi, a nestorům esperanta v českých zemích Františku Vladimíru Lorencovi a Theodoru Čejkovi, k nimž zveřejníme dosud málo známá nebo neznámá fakta a materiály. Část muzejního prostoru bude věnována i našim zajímavým hostům z různých zemích a detektivnímu pátrání po osudech zahraničních korespondentů z počátku 20. století.

Čekají na vás i nové multimediální soubory na dotykovém infopanelu a virtuální sbírky v uživatelském počítači a k nahlédnutí i některé historické zajímavosti z naší knihovny a depozitáře. Nebude chybět ani kvíz o ceny ☺! Věříme, že každý návštěvník si pro sebe najde něco nového a zajímavého.

Účast na programu je ZDARMA!

Nedělní program:

Zájemcům bude nabídnut i nedělní výlet do Litomyšle, příp. Poličky (linkovým autobusem). Náklady budou hrazeny individuálně na místě.

Dopoledne bude zároveň zpřístupněno Muzeum esperanto pro zájemce o studium virtuálních sbírek či prezenční studium materiálů z muzejní knihovny ( Z organizačních důvodů doporučujeme objednat si předem vybrané tituly dle knihovního katalogu (ke stažení na zde v dolní části stránky) na adrese knihovna (zavináč) esperanto.cz (část fondu je umístěna v depozitáři mimo muzejní budovu). Ti, kdo přijedou pouze na sobotní program, mohou ev. požádat o zpřístupnění v sobotu před vernisáží.


Možnost ubytování:

  • na 1 i více nocí – ve FATIMĚ Koclířov, v krásném areálu bývalého kláštera, cca 6 km od Svitav. Cena 290 Kč / osoba/ noc ve 2–3 lůžkovém pokoji se sociálním zařízením vlastním nebo společným pro dva pokoje, nebo 190,– Kč ve 2–4 lůžkovém pokoji se sociálním zařízením společným na chodbě. Společně s cenou ubytování bude hrazen poplatek obci ve výši 17,– Kč na osobu/den.

Po celý víkend bude zajištěna doprava na místo i zpět do města za jednorázový poplatek 50 Kč. Zájemci o ubytování pište na libuse.dvorakova@esperanto.cz, počet míst je omezený! Uveďte prosím jméno a příjmení, datum narození, bydliště a číslo OP nebo pasu.

Stravování:

Zájemci mohou v sobotu společně poobědvat či povečeřet v restauraci ASTRA (s celodenním výběrem nejen minutek, ale i hotových jídel za příznivé ceny). Při více než 10 zájemcích bude možno objednat snídani v Koclířově! Nahlašte prosím svůj zájem společně s ubytováním!

Doprava:

Vlakové spojení ze směru od České Třebové a Brna (příjezd do Svitav dopoledne v 8 a 10 hodin, odjezd pro ty, kdo nebudou přenocovat, kolem 18. hodiny) – viz IDOS. Pro zájemce o účast na večerním koncertu: vlak směr Praha odjíždí v 21:33 a směr Brno ve 22:51. V mezidobí je možno ještě posedět v Muzeu esperanta.


Na vaši účast se těší výbor ČES se svou Muzejní a výstavní skupinou a Klub přátel esperanta Svitavy


Muzeum esperanta ve Svitavách

web: muzeum.esperan­to.cz

mail: muzeum (zavináč) esperanto.cz

Zobrazeno 1261x

Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021