Praha
Klub esperantistů

Kontaktní osoba: JUDr. Tomáš Břicháček
Adresa c/o Jiří Mišurec, Jirečkova 5, 170 00 Praha 7
Retpoŝto: praha(zavináč)es­peranto.cz
Webové stránky: http://bulteno.cs-retromusic.net/

Klub esperantistů v Praze byl založen dne 9. listopadu 1902 a jeho prvním předsedou byl zvolen knihkupec a nakladatel Eduard Weinfurter. Spoluzakladatelem klubu a také členem prvního výboru klubu byl i český básník S. K. Neumann. Členy klubu byli i filozof Stanislav Kamarýt, básníci Jiří Karen, Čestmír Vidman a Eliška Urbanová, sochař a medailér Jiří Harcuba, kreslíř a karikaturista Pavel Rak, herec Ota Sklenčka, herečka Eva Seemannová, hudební skladatel Štěpán Urban, ředitel Národního muzea v Praze dr. Vlastislav Zázvorka a další.

Mimo mnoha významných akcí se v Praze se konaly i dva celosvětové kongresy esperanta, a to v roce 1921 to byl 13. světový kongres a v roce 1996 už 81. světový kongres esperanta. Mimo to se v Praze konaly i různé další esperantské kongresy.


Pravidelné schůze klubu se konají každý druhý čtvrtek (s výjimkou letních prázdnin) od 17 do 19 hodin ve schůzové místnosti v Praze, Ve Smečkách č. 25 (blízko Václavského náměstí). Program schůzek a další aktuální informace jsou dostupné na webových stránkách klubu. Klub vydává vlastní časopis „Bulteno“, zaměřený především na překlady české beletrie. Od začátku roku 2014 jsou čísla Bultena dostupná též elektronicky – ke stažení ZDE.

Zpátky na přehled klubů

Soubory
pdf Kronika esperanta v Praze od r. 1889.pdf (144.12 kB)
pdf Kronika esperanta v Praze od r. 2014.pdf (1.27 MB)
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2022