Wikipedie slaví desáté narozeniny

Wikipedie, mnohojazyčná internetová encyklopedie (a nejrozsáhlejší encyklopedie v dějinách lidstva vůbec), tvořená miliony dobrovolníků z celého světa a umožňující každému bezplatný přístup k informacím, oslavila 15. ledna deset let své existence.

Slovo „Wiki“ pochází z havajštiny a znamená „rychlý“. Programátor Ward Cunningham si jej pro svůj web vypůjčil z názvu autobusů v Honolulu a od té doby je „wiki“ používáno obecně pro typ webů umožňujících uživatelskou editaci obsahu a určených pro sdílení vědomostí.

Wikipedie původně vznikla na základě online encyklopedie Nupedia, jejíž volně šiřitelný obsah tvořili výhradně odborníci, a za svůj vznik vděčí zejména americkému internetovému podnikateli Jimmy Walesovi.

Možnost vkládat a upravovat články přilákala k Wikipedii mnoho nadšenců, kteří ji ve spolupráci s dohlížejícími editory brzy naplnili takřka profesionálním obsahem. K dnešnímu dni encyklopedie obsahuje zhruba téměř 18 milionů článků ve více než 260 světových jazycích. Nejvíce jich je pochopitelně na anglické mutaci webu, a to přes tři a půl milionu. Následuje německá a francouzská verze shodně s milionem článků.

Česká mutace Wikipedie vznikla 3. května 2002, ale původní články se bohužel nedochovaly – při převodu na nový systém MediaWiki byly odstraněny. První dochovanou editací tak je Hlavní strana ze 14. listopadu 2002. Její založení má na svědomí první správce české mutace, známý esperantista Miroslav Malovec z Brna. Ten ve stejné době figuroval významně i v počátcích esperantské Wikipedie, založené americkým studentem Chuckem Smithem, a má velkou zásluhu zejména na zpřístupnění informací o české kultuře zahraničním esperantistům.

Zajímavý rozhovor s M.Malovcem právě přinesl časopis WIKIMEDIA – můžete si jej přečíst ZDE na str. 4–5.

Foto z titulní stránky časopisu WIKIMEDIA

Česká Wikipedie dnes obsahuje na 180 tisíc článků a o pořádek se stará 28 správců. Počtem článků spadá na 17. příčku celosvětového žebříčku.

Je poměrně málo známo, že esperantská verze Wikipedie vznikla v listopadu 2001 jako jedna z prvních šesti jazykových verzí vůbec (!) a že ještě poměrně donedávna měla více článků než Wikipedie v češtině. Své desáté nerozeniny oslaví esperantská Wikipedie na VIKIMANII, mezinárodním setkání esp. wikipedistů, které proběhne 26.-30.10.2011 ve Svitavách. O této unikátní akci, určené i pro nové zájemce, vás budeme na našem webu včas informovat.

Každopádně – naše oslavenkyně postupně obdivuhodně roste nejen co do počtu, ale i co do kvality článků a jistě ne neoprávněně je v současné době osmým nejnavštěvovanějším webem na světě.

Bezesporu se jedná o jeden z nejvíc fascinujících a nejúspěšnějších mezinárodních projektů v dějinách – bylo prokázáno že i neorganizovaná skupina miliónů lidí dokáže stvořit impozantní dílo pouze na základě nadšení a zájmu o vědomosti“. Hodno obdivu je i to, že encyklopedie stále vzdoruje moci peněz a je nezávislá na komerční reklamě!

Každopádně budiž tímto vysloven upřímný dík nejen zakladatelům, ale i všem obětavým přispěvatelům – wikipedistům za jejich nezištnou práci pro druhé a zveme zároveň, vážení čtenáři, vás všechny k hojnějším čtenářským návštěvám za účelem vašeho poučení i rozptýlení!

V dohledné době se budeme snažit vám v této rubrice přinášet další podrobnější informace na toto téma.


Pavla Dvořáková (pd) (autorka je činná v esperantské Wikipedii)

Zdroj a další info: www.zive.cz, www.root.czwww.technet.idnes.cz


  • zveřejněno 17. 1. 2011, což bylo před 10 lety
  • od té doby článek otevřelo 1707 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021