Vyšel český překlad životopisu doktora Zamenhofa

Dlouho očekávaný překlad vynikající knihy od Alexandra Korženkova vydalo v překladu Jindřicha Košťálka v únoru 2019 nakladatelství KAVA-PECH. Na našem webu informaci přinášíme u příležitosti výročí úmrtí dr. Zamenhofa, které si připomínáme každoročně 14. dubna, a v souvislosti s oficiálním křestem, jenž proběhne 30. května. Kniha je vhodná nejen pro zájemce z řad široké veřejnosti  – přináší nemálo zajímavých informací a vhledů i pro zkušené esperantisty.

L. L. Zamenhof – Život, dílo, ideály

KAVA-PECH: Dobřichovice, 2019. 131 s.

ISBN 978–80–87169–95–7

Oficiální cena 187,– Kč, pro členy ČES 157,– Kč

Publikace z pera renomovaného redaktora a historika hnutí vyšla původně v Kaliningradu v r. 2006 a následně byla postupně přeložena do dalších pěti jazyků.

originál životopisu a překlady do slovenštiny, portugalštiny, angličtiny, italštiny a češtiny


ANOTACE Z WEBOVÉ STRÁNKY NAKLADATELE:

Mezinárodní jazyk esperanto je právem spojován především se jménem Zamenhof. O tom, že Zamenhof je autorem esperanta není pochyb (i když on sám se považoval pouze za jeho iniciátora), kolem jeho života a myšlenek je však stále řada nejasností a pochybností. Byl pouze geniálním tvůrcem mezinárodního jazyka, nebo více pacifistou, či také politickým aktivistou a náboženským myslitelem?

Na tyto a další otázky se pokouší nalézt odpověď Alexander Korženkov, známý zamenhofolog, v předkládané knize, která je zkrácenou verzí jeho obsáhlého životopisu Zamenhofa, který je už také přeložen do češtiny a snad i ten se dostane k čtenářům.

Korženkov nám představuje Zamenhofa především jako člověka neustále hledajícího. Hledajícího především cesty a způsoby znovusjednocení jednotlivých národů a národností, ačkoliv sám se slovu národ vyhýbal a důsledně hovořil o etnikách. Hlavní překážky mírového dorozumění se lidstva vidí především v jazykové roztříštěnosti a v různosti náboženství. Mezinárodní jazyk esperanto je pokusem o řešení první otázky, které dává lidem vedle jejich mateřštiny snáze naučitelný jazyk pro komunikaci s lidmi jiných mateřských jazyků, a snahou o překlenutí různých náboženských názorů je homaranismus, nabízený most, vlastně společný etický základ všech náboženství a většiny filozofických směrů, který by měl spojit lidi různých náboženských vyznání i nevěřící.

Přestože se jedná o životopis, nikoli o životopisný román, kniha nabízí velmi poutavou četbu a řadu ne obecně známých faktů o životě tohoto velikého humanisty.


Oficiální křest knihy

s doprovodným hudebním programem

a s prodejní výstavkou publikací nakladatelství KAVA-PECH

proběhne ve čtvrtek

30. května od 17 hodin

v Polském institutu v Praze

Adresa: Malé nám. 1, Praha 1

(vchod z Karlovy ul. 27)

Poloha na mapě

VSTUP VOLNÝ


Ostatní zájemci si mohou knihu zakoupit např. v Praze v Neoluxoru, žádat u svého knihkupce či objednat poštou přímo u nakladatele.

Kniha by určitě neměla chybět v knihovničce žádného českého esperantisty! Kluby vyzýváme k příp. zakoupení exempláře do fondu příslušné městské či okresní knihovny.

Pavla Dvořáková


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PŘEHLEDY NA NAŠICH WEBECH

Iniciátor esperanta dr. Zamenhof na seznamu výročí UNESCO 2017

Připomínáme si výročí úmrtí dr. Zamenhofa 2011

Zamenhof, iniciátor esperanta (Claude Piron)

Multimediální přehled internetových odkazů na téma Zamenhof (náš nejčtenější článek, který od r. 2010 navštívilo téměř 15 000 čtenářů) + doplněk z r. 2014

Multimediální album ZAMENHOF na Muzejních stránkách na Ipernity


  • zveřejněno 15. 4. 2019, což bylo před rokem
  • od té doby článek otevřelo 1071 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020