Sladíme Evropu hymnou v esperantu?

Evropští komisaři před sebou mají pořádnou výzvu. Na stole jim dost možná leží šlágr hitparád následujících let, a to z dílny Evropské esperantské unie (EEU). Ta totiž chce, aby si Evropané mohli společně zazpívat hymnu v jednom jazyce. A angličtina ani francouzština už v kurzu nejsou. Evropa podle nich potřebuje evropštinu.

S myšlenkou na evropskou hymnu v esperantu přišel irský diplomat Seán Ó Riain. Projekt pak Bruselu předložila Evropská esperantská unie, se kterou spolupracuje i Český esperantský svaz. Bez nadsázky tak můžeme říct, že se jedná o první občanskou iniciativu, na které se chtějí aktivně podílet i Češi.

Evropská komise má teď dva měsíce na to, aby rozhodla, zda dá nápadu zelenou. Pokud ano, dostanou esperantisté rok na to, aby v členských státech nasbírali milion podpisů.

Návrh hymny v esperantu si můžete poslechnout ZDE

Celý článek na webu Euroskop, v němž na dotazy Mariany Pítrové odpovídají Jozef Reinvart, Marek Blahuš z České esperantské mládeže a Pavel Lehký z občanského sdružení E-Lingvo, si můžete přečíst na

http://www.euroskop.cz/…-iniciativa/.


O dalším vývoji tohoto projektu vás budeme na našem webu průběžně informovat. Předem doufáme ve vaši aktivní podporu!

red.


  • zveřejněno 6. 4. 2012, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1490 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Petr Kouba

#1 Petr Kouba

Nápad je to dobrý , chtělo by to ale originální melodii . Na tuto se dají zpívat například tyto písničky : Pec nám spadla , Partyzán , Lesní manekýn od skupiny Katapult , Když mne brali za vojáka od Nohavici , Včera jsem byl u muziky atd.

před 9 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021