Sabla Printempo (Písecké jaro)

<o:p> </o:p>Na 1.ročníku regionální akce „Sabla printempo“ (Písecké jaro) se v sobotu 8.dubna sešla třicítka účastníků z řad členů esperantského klubu „La Ponto“ v Písku a jejich přátel z jižních, středních a západních Čech. Kromě prohlídky města, spojené s návštěvou muzea a velikonočním kulturním programem v kostele Povýšení Sv.Kříže, bylo setkání, které odpoledne probíhalo v salonku restaurace „U Reinerů“, vě­nováno především aktualitám z esperantského dění u nás i ve světě.

Z blížících se akcí byla věnována pozornost především zájezdu na světový kongres ve Florencii a mezinárodnímu setkání esperantských rodin, jež organizují členové píseckého klubu. Toto dvoutýdenní setkání proběhne v červenci v Pilském Mlýně u Blatné a jsou na ně již  přihlášeni účastníci z celé Evropy. Mezi knižními novinkami nejvíce zaujalo kompletní vydání Osudů dobrého vojáka Švejka s ladovskými ilustracemi od nakladatelství KAVA-PECH.

Významný blok pak představovala tematika rychle rostoucího uplatnění esperanta na Internetu, a to v oblasti  cestovního ruchu, kultury, ale i vědy a techniky a mezinárodního obchodu. 

Esperantské hnutí  nikterak nebojuje proti národním jazykům jakožto takovým, ale usiluje o rovnoprávnou mezinárodní komunikaci a ochranu práv menších národů, k nimž my Češi bezesporu patříme také. Prostřednicvím snadno naučitelného a logického neutrálního jazyka podporuje rozvoj neformálních přátelských kontaktů a vzájemně obohacující interkulturní výměny.

Pokud si chcete poslechnout, jak esperanto zní, můžete využít např. http://radioarkivo.org, kde jsou v archívu uloženy vybrané relace vysílané celkem 29 rozhlasovými stanicemi ze všech světadílů.

Z rozhraní www.esperanto-panorama.net se pak  můžete jednoduše dostat např. ke službám nezávislých tiskových agentur, četbě děl světové literatury či  poslechu hudby nejrůznějších žánrů  na mp3. www.tejo.org/ps  nabízí pro zajímavost síť bezplatného ubytování v soukromí, kterou mohou esperantisté využívat v 82 zemích světa. <o:p></o:p>

Kompletní přehled o dění u nás prezentuje především server Českého esperantského svazu www.esperanto.cz a pokud byste měli chuť se esperanto začít učit, na www.lernu.net najdete 12 bezplatných internetových kurzů esperanta pro začátečníky i pokročilé, vedených v mnoha národních jazycích včetně češtiny.

Bližší informace o možnostech studia a využití mezinárodního jazyka esperanto a o aktivitách píseckého klubu můžete získat na adrese pavladvorakova@tiscali.cz.

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

                             Za E-klub „LA PONTO“   PhDr. Pavla Dvořáková


  • zveřejněno 13. 4. 2006, což bylo před 14 lety
  • od té doby článek otevřelo 1203 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Lecnarová Marie

#1 Lecnarová Marie

Dobrý den p.Srýhalová,měla bych prosím zájem o esperanto.Můžete mi k tomu něco sdělit?
Děkuji a přejí hezký den .lecnarová

před 9 lety
František Filip

#2 František Filip

Estimata sinjorino Strouhalová!
Mi estas eksa esperantisto, sed mi esperane ne parolis jam 40jarojn.Skribu
al mi, mi petas Vin,kiam kaj kie estas
regulaj esperantaj kunvenoj en H.K.
Mi loĝas en Jaroměř.Mi dankas Vin.

před 9 lety
Filip František

#3 Filip František

Vzkaz pro pí.lecnarovou.
Paní Lecnarová,spojte se se mnou, já
Vám mohu nějaké informace předat.
Nevím, jestli moje mailová adresa půjde
s tímto vzkazem, proto ji napíšu
ještě jednou.
frantisek_filip@centrum.cz

Hezký den. Filip

před 9 lety
Bohuslav Souček

#4 Bohuslav Souček

Dobrý den p.Strýhalová srdečně Vás zdravím.jistě se divíte,že Vám píši a ozývám se po velmi dlouhé době , ale od r2007 jsem vážně onemocněl a prodělal jsemhodně operací, ale už vše je lepší už jsem v invalid a starobním důchodu, bydlím v HK na Velkém náměstí v budově Kraj.Obrazové Galerie.Esperantu i přez moje zdrav. problémy jsem zústal věrný a občas si ještě píši s mými esp. přáteli z ciziny.p.Strýhaloívá měl bych k Vám prosbu- Kdy se Klub schází v YMCE?/ každou třetí středu v měsíci? pokud budete moc napište mi termíny schůzek od 1.1 2012 si chci obnovit členství v ČES. Děkuji se srdečným pozdravem Souček

před 9 lety
František Filip

#5 František Filip

Vážení návštěvníci těchto stránek,dovoluji si Vám oznámit, že 9. října v 17.00 hod v YMCE--Šafaříkově ulici začíná kurz ESPERANTA pro začínající. Kdo máte zájem naučit se tento snadný jazyk, přijďte mezi nás. Srdečně zvou ESPERANTISTÉ.


před 7 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020