O putovní výstavě (a nejen o ní) opět v brněnském rozhlase

Putovní výstava „Je esperanto mrtvý jazyk?“ byla v Brně k vidění v červenci tohoto roku na půdě Moravské zemské knihovny a Administrativního centra Jihomoravského kraje.1. prosince se do brněnské metropole vrátila na celé tři měsíce, tentokrát do prostřední univerzitních knihoven.10. pro­since 2012 byl hostem programu „Apetýt“ v Českém rozhlasu Brno Ing. Josef Vojáček, který prezentaci této výstavy v Brně organizačně zajišťuje a mj. i vede kurzy esperanta na Masarykově univerzitě. Rozhovor si nyní můžete poslechnout i vy z rozhlasového archívu.

Celé interview, které se týká nejen výstavy samotné, ale i 125. výročí vzniku esperanta, vysílání Verda stacio v brněnském rozhlase, Dne Zamenhofa a dalších témat, je k poslechu ZDE (minutáž 9:11 až 25:00). Celkové vyznění pořadu je pro esperanto bezpochyby kladné, protože redaktorka Marcela Antošová na otázku v názvu výstavu odpovídá záporně :-). Ale posuďte sami .....

Putovní výstava, na kterou jsou posluchači v úvodu pořadu zváni, vznikla v březnu 2010 v Písku a od února 2011, kdy se představila v JVK České Budějovice, putuje po republice. Dosud byla představena v 15 městech 7 krajů.

Fotogalerii výstavy můžete zhlédnout zde. Celkem 23 panelů kromě historického úvodu zachycuje především pestrou škálu možností současného využití v esperanta při cestování, ale i v literatuře a kultuře obecně, v dobročinných projektech, v odborných aplikacích i na Internetu. Dává ovšem nahlédnout do problematiky mnohojazyčnosti ve světě a seznamuje i s jinými tzv. umělými jazyky. Jejím hlavním záměrem je informovat širokou veřejnost o tomto fenoménu a o pozitivní, byť často neprávem opomíjené, roli esperanta v rovnoprávné bezprostřední mezinárodní komunikaci, v interkulturním vzdělávání i v usnadňování studia dalších jazyků.

Do 19. prosince můžete výstavu navštívit v Ústřední knihovně Filozofické fakulty MU. V lednu bude k vidění na Pedagogické fakultě MU a v únoru na Mendelově univerzitě v Brně.

padv


  • zveřejněno 14. 12. 2012, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 863 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020