O esperantu v českých médiích a na internetu v březnu a dubnu 2018

Přinášíme vám přehled několika nových článků, ale i odkaz na rozhlasové vysílání a pořad v regionální televizi a na písničku skupiny Nezmaři v esperantu!

V pražském kostele zní esperanto – jediný umělý jazyk schválený římskokatolic­kou církví

Náboženský infoservis Infodingir.cz 3.3.2018

obsáhlý článek Dana Mrázka nejen o esperantských mších celebrovaných dr. Maxem Kašparů, ale i o vztahu církve k esperantu a o historii katolického esperantského hnutí v českých zemích

(pro upřesnění – esperantské hnutí jako takové je ideologicky neutrální a mezi jeho příznivci jsou stoupenci různých světonázorů či věrouk)


Neumí žádný světový jazyk. S lidmi z různých zemí se ale domluví esperantem

Ostrava.idnes.cz 4.3.2018

Rozhovor s Karlem Karpeckim z Třince


Japonci rozuměla, tak začala esperanto učit

Znojemský deník a Hodonínský deník 7.3.2018

Rozhovor s Janou Melichárkovou z Ratíškovic, bývalou předsedkyní ČES a autorkou dvoudílné učebnice „Esperanto pro děti“ (na základě informační kampaně v souvislosti s prezentací putovní výstavy Je esperanto mrtvý jazyk? v Lázních Hodonín)


Bahá’í novinářka Marta Root na audienci u prezidenta T. G. Masaryka

Praha-bahai.cz 28.3.2018

Velmi zajímavý záznam rozhovoru britské novinářky a esperantistky s čs. prezidentem z r. 1928 zachycuje i výměnu názorů na úlohu esperanta ve světě (konec str. 3 a str. 4).

Doporučujeme vaší pozornosti!


Vězení za poslech hudby, čtení charty nebo mši v esperantu. Nespravedlivě stíhaným pomáhal VONS

Ceskatelevize.cz ČT24 27.4.2018


Esperanto bylo dokončeno uprostřed litevských jezer

Tripy.cz 23.4.2018

Článek na cestopisném serveru o městečku Veisiejai, kde dr. Zamenhof začínal svou lékařskou praxi.


Miroslav Vejlupek – Hra zvaná život

Literarky.cz 15.4.2018, blog autora

Reminiscence na básníka a spisovatele, čestného člena ČES Čestmíra VidmanaMimořádnou událostí byla světová premiéra opery STERNENHOCH od Ivana Achera, která se uskutečnila 7.4.2018 na Nové scéně ND v Praze s libretem v esperantu (v překladu Miroslava Malovce), o níž podrobně referovala řada českých časopisů a internetových serverů.

Jejich hlavní výběr naleznete v přehledu v závěru našeho článku

Opera Sternenhoch v esperantu na scéně Národního divadla


Seznam doplňujeme o další zajímavý článek

Boris Klepal – Partitura a provedení – Ivan Acher: Sternenhoch Hisvoice.cz 11.4.2018

který mj. obsahuje i ukázky partitur s esperantským libretem a z něhož alespoň krátce citujeme:

"Jazykem libreta Acherova Sternenhocha je esperanto – Lingvo Internacia, který se měl v době svého vzniku stát snadným nástrojem komunikace mezi národy. Neměnné morfémy umožňují nekonečné množství kombinací v rámci srozumitelného a vcelku snadno pochopitelného systému. Je to tak dokonalý nástroj pro práci se zvukem jazyka, až je divné, že se v opeře a vůbec v hudbě nepoužívá častěji …NEZMAŘI ZPÍVAJÍ V ESPERANTU!

Jihočeská folková skupina Nezmaři zařadila do programu svých koncertů u příležitosti 40. výročí svého vzniku i jednu malou hudební a jazykovou hádanku – tou byl překlad Vladimíra Türka jejich známé písně „Ráno bylo stejný“ do esperanta.

Na níže uvedeném odkazu si můžete část písně poslechnout ze záznamu koncertu 10.4.2018 ve Vodňanech. Kompletní překlad a amatérská nahrávka z r. 1991 jsou k dispozi ZDE.

Pro poslech překladu písně „Ráno bylo stejný“ KLIKNĚTE ZDEROZHLAS A REGIONÁLNÍ TELEVIZE

Krátký rozhovor s Pavolem Kaščákem

ČR Ostrava 24.4.2018 – Magazín dobrých zpráv a zajímavostí  – minutáž od 7:07

Pozvánka na přednášku v novojičínské knihovně na téma „Mezinárodní festival krátkých filmů v esperantu v Číně na téma ČAJ A LÁSKA“

Film esperantistů z Novojičínska slavil v Číně úspěch Regionální televize POLAR 27.4.2018

Videoreportáž můžete sledovat KLIKNUTÍM ZDE


Z internetu jsme vystopovali i informace o některých dalších veřejných přednáškách:

  • RNDr. Jaroslav Suchánek, bývalý český velvyslanec v Austrálii, vyprávěl o možnostech uplatnění esperanta nejen při cestování studentům Gymnáziu Hello v Ostravě.
  • 12.4. v Hotelu Beránek v Náchodě přednášku o esperantu a historii místního hnutí pracovník náchodského muzea a správce pevnosti Dobrošov Bc. Richard Švanda.
  • Ve stejný den dr. Petr Chrdle přednášel o mimořádné, u nás stále nedoceněné osobnosti humanisty Přemysla Pittera (který se v mládí rovněž učil esperanto a jeho myšlenku i nadále podporoval) u příležitosti jemu věnované výstavy, pořádané v Městským muzeem a galerií ve Svitavách (trvá do 6. května 2018). Připomeňme, že v nakladatelství KAVA-PECH vyšel v esperantu Pitterův životopis od Karla Krafta pod názvem Heroo de amo (Hrdina lásky) a Pitterovo dílo Spirita revolucio en la koro de Eŭropo (Duchovní revoluce v srdci Evropy, v překladu M. Turkové).
  • Pokud víte o dalších veřejných akcích, které stojí za zmínku, pište nám prosím na adresu redakce (zavináč) esperanto.cz.

Pavla Dvořáková


  • zveřejněno 30. 4. 2018, což bylo před 3 lety
  • od té doby článek otevřelo 463 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021