O esperantu v českých a slovenských médiích a kultuře v květnu a červnu 2018

Na prahu prázdnin a dovolených pro vás máme připraveny pestré aktuality nejen z tisku, ale i z oblasti hudby, výstavnictví a divadla.

ČLÁNKY

Nejvýznamnějším článkem tohoho období je bezesporu obsáhlý rozhovor redaktora Iva Mikšovského s Miroslavem Malovcem a Vladimírem Türkem pro českou edici prestižního mezinárodního multimediálního časopisu VICE, zaměřeného zejména na kulturu, životní styl a design. VICE vznikl v roce 1994 jako magazín v Montrealu v Kanadě a stala se z něho postupně globální mediální společnost, která prostupuje online, televizí, hudbou, events a filmy. A to více než ve 30 zemích světa. VICE dnes patří mezi světové lídry profesionálně vyrobeného video obsahu pro internet a podle časopisu Forbes patří mezi top 10 nejvlivnějších společností na světě (zdroj info).

Esperanto není mrtvý jazyk

VICE 30.5.2018

Text je doplněn řadou odkazů na videa s filmy či hudbou v esperantu a zabývá se i některými zajímavými tématy, na které ve stručnějších článcích není prostor. Např.: Lze esperantisty považovat za subkulturu? Bylo za minulého režimu esperanto formou eskapismu či jaká byla jeho tehdejší úloha? aj.


Pavel Beneš – Umělý jazyk esperanto: Lingvistická perla, která hýbe světem

s podtituly Myšlenky v prach – Variabilní skládačka – Rodilým mluvkou být … – Vstříc budoucnosti

EpochaPlus.cz 23.5.2018


Benešovští esperantisté slavili výročí svého klubu

Jiskra Benešov 1.6.2018HUDBA

Esperanto je ušlechtilé lego ze slonoviny

Tak se vyjádřil 13. května skladatel Ivan Acher na neformálním setkání s esperantisty po plně vyprodané 4. repríze své opery Sternenhoch na Nové scéně Národního divadla. (O představení samotném a recenzích jsme vás podrobněji informovali již v této aktualitě). Prohlásil, že esperanto ho oslovilo mj. svou libozvučností, logičností a pravidelným přízvukem a že je to jazyk s velkým potenciálem pro využití v umění a zejména v hudbě. Doufáme proto, že operou Sternenhoch využití esperanta v pozoruhodné tvorbě toho autora nekončí!

Pavol Kaščák z Verda Stacio získal povolení natočit 24.6. celou operu na video za účelem archivace a rovněž příslib povolení v budoucnu prezentovat z celého díla alespoň několik částí. ZDE je zatím možno zhlédnout finále a děkovačku. Další reprízy se budou konat 14., 27. a 28. prosince (viz program ND). Je v plánu i studiové natočení opery na CD, takže i ti, kdo ji neuvidí naživo, se mají na co těšit!

Nakladatel Petr Chrdle a skladatel Ivan Acher (foto PaDv)

A pro doplnění tématu – ve 3. čísle časopisu Esperanto Aktuell právě vyšel článek Petra Chrdleho o opeře Sternenhoch. Přečíst si ho v esperantu můžete ZDE.Známá českobudějovická folková skupina Nezmaři pořádá letos po celé republice dlouhou šňůru koncertů ke 40. výročí založení kapely. Zpestřením letošních vystoupení je mj. i prezentace jejich písně Ráno bylo stejný v překladu Vladimíra Türka do esperanta.

Přinášíme vám záznam této písně z koncertu ve Vodňanech:

Pro poslech písně KLIKNĚTE ZDE

Máte-li zájem si Nezmary v létě či po prázdninách poslechnout osobně, podívejte se do Kalendáře koncertů!

Text a překlad písně si můžete stáhnout níže v příloze.


Další známá píseň v esperantu zazněla i na 7. ročníku festivalu trampské, folkové a country hudby MEMORIÁL TONY HOŘÍNKA, který proběhl 16. června v Netolicích a jenž již tradičně zahajovali právě bratři Türkové. O kterou píseň se jedná, převážná většina našich čtenářů při poslechu jistě zjistí sama:


A co se dělo u našich sousedů na Slovensku?

ČLÁNKY

U příležitosti konání celostátního setkání SKEF vyšel článek

Alexandra Bereková – Štúrovské: Píš ako počuješ platí aj v inom jazyku. Poznajú ho na celom svete

s podtituly Tento rok spoznávali Levice – Spoločný jazyk, ktorý sa nemení – S jedlom rastie chuť – Aká je budúcnosť esperanta?

MY.levice.sme.sk 26.5.2018


Peter Brezina – Spisovateľka a novinárka Jozefína Marečková

Medailon mimořádně zajímavé a všestranně vzdělané ženy, která se mj. zajímala již před 1. světovou válkou i o esperanto a následně byla aktivní v maďarském esperantském hnutí

Zahorskemuzeum.cz 7.6.2018


VÝSTAVA

„JAZYK ESPERANTO A JEHO TVORCA“

zahrnující i barevný komiks o životě dr. Zamenhofa

byla 2.-13. května představena v městě Levice, v němž se právě konalo Celostátní setkání Slovenské esperantské federace

  • „Poznáte esperanto? Že nie? Tak je potom táto výstava určená práve Vám! Za svojich 131 rokov toho už zažil dosť – aj úspechy a víťazstvá na poli medzinárodnej komunikácie, aj prehry a sklamania – napr. z dvoch svetových vojen a zákazu jeho používania a šírenia.Ale asi ešte zaujímavejšia pre tento jazyk zrejme bude budúcnosť. Po Brexite bude otázka používania angličtiny v rámci Európskej únie stále častejšia a diskutovanejšia. Je možné, že niekedy v budúcnosti angličtinu nahradí iný jazyk? A ak áno, nemohlo by to byť práve esperanto? Výstava prezentuje iniciátora a tvorcu tohto jazyka a zároveň predstavuje jazyk esperanto z rôznych uhlov: od histórie tohto jazyka (ktorá siaha do r. 1887, kedy vyšla vo Varšave prvá učebnica) cez jeho využitie, formy a súčasný stav.“ (zdroj info)

a 22. června byla zahájena v synagoze v Liptovském Mikuláši

Zde můžete sledovat krátká videa z vernisáže:

Reportáž 5:21

Přednáška Učelné esperanto od Jána Vajse 13:28

Báseň Al nia lingvo od Julia Baghyho v podání Darinky Hoferekové 2:09 – i pro ty, kdo nevědí, jak esperanto zní

Výstava je ke zhlédnutí v Po-Ne od 10 do 18h až do 31. srpna.


DIVADLO

Od 8. do 13. června 2018 se konal v Bratislavě 22. ročník mezinárodního divadelního festivalu ISTROPOLITANA, v jehož rámci se na prknech 6 divadel představilo celkem 16 souborů, mj. z Itálie, Ruska, Chorvatska, Německa, Rumunska, Izraele a dalších zemí (viz program a oceněná představení). 13.6. v divadle Lab proběhla inscenace „Shakespearovské vášně“, nastudovaná v esperantu studenty Jerevanského státního institutu divadla a kinematografie.

  • „Shakespearovské vášne” je inscenácia, v ktorej sa nielen Hamlet mení na kráľa Leara, ale aj Othello na Richarda III. V rámci predstavenia herci prenášajú publiku svoju energiu, vnútornú reflexiu a skrytý impulz. Najzaujímavejšou vecou v inscenácii v esperante je to, že sa používajú rôzne scénické jazyky: od dramatického monológu až po breakdance plnom mládežníckej energie, od scénického pohybu až po polyfónny spev na slávnej ulici Arménska. Z jednoty zdanlivo nekompatibilných fragmentov sa vykonalo estetické predstavenie s hlbokým významom a schopnosťou citovo ovplyvniť publikum.“ (více zde).

Udála se v květnu a červnu nějaká významná událost, která zde chybí? Pošlete nám informace a internetový odkaz na adresu redakce @ esperanto.cz, rádi ji zveřejníme !

Pavla Dvořáková


Soubory
jpg vystava_liptovsky-mikulas_plakat.jpg (371.6 kB)
rtf Rano bylo stejny - Samis la mateno.rtf (50.23 kB)

  • zveřejněno 29. 6. 2018, což bylo před rokem
  • od té doby článek otevřelo 539 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Fidel

#1 Fidel

Bunta, riča - simple: EMINENTA !

před rokem
Jindřiška

#2 Jindřiška

La homo ne scias, kion legi, auskulti prefere! Dankon pro la sendo.

před rokem
Jirka Kincl

#3 Jirka Kincl

Bone al mi plačis kiel prezentis la esperanton grupo Nezmaři kaj fratoj Turkové je la festivalo Hořínkův memoriál bravo vivu la esperanton mi amas esperanton

před rokem
Oldřich Arnošt Fischer

#4 Oldřich Arnošt Fischer

K článku Pavla Beneše "Umělý jazyk esperanto. Lingvistická perla, která hýbe světem" (EpochaPlus, 23.5.2018) mám tyto připomínky:

1. Autor uvádí, že v esperantu není místo pro diakritická znaménka. Esperanto ovšem diakritická znaménka používá, a to velmi často. Jsou to stříšky nad c,s,j,g,h a háček nad u.
2. Slovo "mluvka" je hanlivé. Lepší je slovo "mluvčí".
3. Není pravda, že v roce 1969 byl náš svaz založen. On byl obnoven, poněvadž dne 7. září 1952 jej českoslovenští esperantisté na nátlak StB sami rozpustili. Zde je nutno zdůraznit, že komunisté byli a jsou úhlavními nepřáteli esperanta.

před rokem

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020