O esperantu v českých a slovenských médiích a kultuře v květnu a červnu 2018

Na prahu prázdnin a dovolených pro vás máme připraveny pestré aktuality nejen z tisku, ale i z oblasti hudby, výstavnictví a divadla.

ČLÁNKY

Nejvýznamnějším článkem tohoho období je bezesporu obsáhlý rozhovor redaktora Iva Mikšovského s Miroslavem Malovcem a Vladimírem Türkem pro českou edici prestižního mezinárodního multimediálního časopisu VICE, zaměřeného zejména na kulturu, životní styl a design. VICE vznikl v roce 1994 jako magazín v Montrealu v Kanadě a stala se z něho postupně globální mediální společnost, která prostupuje online, televizí, hudbou, events a filmy. A to více než ve 30 zemích světa. VICE dnes patří mezi světové lídry profesionálně vyrobeného video obsahu pro internet a podle časopisu Forbes patří mezi top 10 nejvlivnějších společností na světě (zdroj info).

Esperanto není mrtvý jazyk

VICE 30.5.2018

Text je doplněn řadou odkazů na videa s filmy či hudbou v esperantu a zabývá se i některými zajímavými tématy, na které ve stručnějších článcích není prostor. Např.: Lze esperantisty považovat za subkulturu? Bylo za minulého režimu esperanto formou eskapismu či jaká byla jeho tehdejší úloha? aj.


Pavel Beneš – Umělý jazyk esperanto: Lingvistická perla, která hýbe světem

s podtituly Myšlenky v prach – Variabilní skládačka – Rodilým mluvkou být … – Vstříc budoucnosti

EpochaPlus.cz 23.5.2018


Benešovští esperantisté slavili výročí svého klubu

Jiskra Benešov 1.6.2018HUDBA

Esperanto je ušlechtilé lego ze slonoviny

Tak se vyjádřil 13. května skladatel Ivan Acher na neformálním setkání s esperantisty po plně vyprodané 4. repríze své opery Sternenhoch na Nové scéně Národního divadla. (O představení samotném a recenzích jsme vás podrobněji informovali již v této aktualitě). Prohlásil, že esperanto ho oslovilo mj. svou libozvučností, logičností a pravidelným přízvukem a že je to jazyk s velkým potenciálem pro využití v umění a zejména v hudbě. Doufáme proto, že operou Sternenhoch využití esperanta v pozoruhodné tvorbě toho autora nekončí!

Pavol Kaščák z Verda Stacio získal povolení natočit 24.6. celou operu na video za účelem archivace a rovněž příslib povolení v budoucnu prezentovat z celého díla alespoň několik částí. ZDE je zatím možno zhlédnout finále a děkovačku. Další reprízy se budou konat 14., 27. a 28. prosince (viz program ND). Je v plánu i studiové natočení opery na CD, takže i ti, kdo ji neuvidí naživo, se mají na co těšit!

Nakladatel Petr Chrdle a skladatel Ivan Acher (foto PaDv)

A pro doplnění tématu – ve 3. čísle časopisu Esperanto Aktuell právě vyšel článek Petra Chrdleho o opeře Sternenhoch. Přečíst si ho v esperantu můžete ZDE.Známá českobudějovická folková skupina Nezmaři pořádá letos po celé republice dlouhou šňůru koncertů ke 40. výročí založení kapely. Zpestřením letošních vystoupení je mj. i prezentace jejich písně Ráno bylo stejný v překladu Vladimíra Türka do esperanta.

Přinášíme vám záznam této písně z koncertu ve Vodňanech:

Pro poslech písně KLIKNĚTE ZDE

Máte-li zájem si Nezmary v létě či po prázdninách poslechnout osobně, podívejte se do Kalendáře koncertů!

Text a překlad písně si můžete stáhnout níže v příloze.


Další známá píseň v esperantu zazněla i na 7. ročníku festivalu trampské, folkové a country hudby MEMORIÁL TONY HOŘÍNKA, který proběhl 16. června v Netolicích a jenž již tradičně zahajovali právě bratři Türkové. O kterou píseň se jedná, převážná většina našich čtenářů při poslechu jistě zjistí sama:


A co se dělo u našich sousedů na Slovensku?

ČLÁNKY

U příležitosti konání celostátního setkání SKEF vyšel článek

Alexandra Bereková – Štúrovské: Píš ako počuješ platí aj v inom jazyku. Poznajú ho na celom svete

s podtituly Tento rok spoznávali Levice – Spoločný jazyk, ktorý sa nemení – S jedlom rastie chuť – Aká je budúcnosť esperanta?

MY.levice.sme.sk 26.5.2018


Peter Brezina – Spisovateľka a novinárka Jozefína Marečková

Medailon mimořádně zajímavé a všestranně vzdělané ženy, která se mj. zajímala již před 1. světovou válkou i o esperanto a následně byla aktivní v maďarském esperantském hnutí

Zahorskemuzeum.cz 7.6.2018


VÝSTAVA

„JAZYK ESPERANTO A JEHO TVORCA“

zahrnující i barevný komiks o životě dr. Zamenhofa

byla 2.-13. května představena v městě Levice, v němž se právě konalo Celostátní setkání Slovenské esperantské federace

  • „Poznáte esperanto? Že nie? Tak je potom táto výstava určená práve Vám! Za svojich 131 rokov toho už zažil dosť – aj úspechy a víťazstvá na poli medzinárodnej komunikácie, aj prehry a sklamania – napr. z dvoch svetových vojen a zákazu jeho používania a šírenia.Ale asi ešte zaujímavejšia pre tento jazyk zrejme bude budúcnosť. Po Brexite bude otázka používania angličtiny v rámci Európskej únie stále častejšia a diskutovanejšia. Je možné, že niekedy v budúcnosti angličtinu nahradí iný jazyk? A ak áno, nemohlo by to byť práve esperanto? Výstava prezentuje iniciátora a tvorcu tohto jazyka a zároveň predstavuje jazyk esperanto z rôznych uhlov: od histórie tohto jazyka (ktorá siaha do r. 1887, kedy vyšla vo Varšave prvá učebnica) cez jeho využitie, formy a súčasný stav.“ (zdroj info)

a 22. června byla zahájena v synagoze v Liptovském Mikuláši

Zde můžete sledovat krátká videa z vernisáže:

Reportáž 5:21

Přednáška Učelné esperanto od Jána Vajse 13:28

Báseň Al nia lingvo od Julia Baghyho v podání Darinky Hoferekové 2:09 – i pro ty, kdo nevědí, jak esperanto zní

Výstava je ke zhlédnutí v Po-Ne od 10 do 18h až do 31. srpna.


DIVADLO

Od 8. do 13. června 2018 se konal v Bratislavě 22. ročník mezinárodního divadelního festivalu ISTROPOLITANA, v jehož rámci se na prknech 6 divadel představilo celkem 16 souborů, mj. z Itálie, Ruska, Chorvatska, Německa, Rumunska, Izraele a dalších zemí (viz program a oceněná představení). 13.6. v divadle Lab proběhla inscenace „Shakespearovské vášně“, nastudovaná v esperantu studenty Jerevanského státního institutu divadla a kinematografie.

  • „Shakespearovské vášne” je inscenácia, v ktorej sa nielen Hamlet mení na kráľa Leara, ale aj Othello na Richarda III. V rámci predstavenia herci prenášajú publiku svoju energiu, vnútornú reflexiu a skrytý impulz. Najzaujímavejšou vecou v inscenácii v esperante je to, že sa používajú rôzne scénické jazyky: od dramatického monológu až po breakdance plnom mládežníckej energie, od scénického pohybu až po polyfónny spev na slávnej ulici Arménska. Z jednoty zdanlivo nekompatibilných fragmentov sa vykonalo estetické predstavenie s hlbokým významom a schopnosťou citovo ovplyvniť publikum.“ (více zde).

Udála se v květnu a červnu nějaká významná událost, která zde chybí? Pošlete nám informace a internetový odkaz na adresu redakce @ esperanto.cz, rádi ji zveřejníme !

Pavla Dvořáková


Soubory
jpg vystava_liptovsky-mikulas_plakat.jpg (371.6 kB)
rtf Rano bylo stejny - Samis la mateno.rtf (50.23 kB)

  • zveřejněno 29. 6. 2018, což bylo před 2 lety
  • od té doby článek otevřelo 602 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Fidel

#1 Fidel

Bunta, riča - simple: EMINENTA !

před 2 lety
Jindřiška

#2 Jindřiška

La homo ne scias, kion legi, auskulti prefere! Dankon pro la sendo.

před 2 lety
Jirka Kincl

#3 Jirka Kincl

Bone al mi plačis kiel prezentis la esperanton grupo Nezmaři kaj fratoj Turkové je la festivalo Hořínkův memoriál bravo vivu la esperanton mi amas esperanton

před 2 lety
Oldřich Arnošt Fischer

#4 Oldřich Arnošt Fischer

K článku Pavla Beneše "Umělý jazyk esperanto. Lingvistická perla, která hýbe světem" (EpochaPlus, 23.5.2018) mám tyto připomínky:

1. Autor uvádí, že v esperantu není místo pro diakritická znaménka. Esperanto ovšem diakritická znaménka používá, a to velmi často. Jsou to stříšky nad c,s,j,g,h a háček nad u.
2. Slovo "mluvka" je hanlivé. Lepší je slovo "mluvčí".
3. Není pravda, že v roce 1969 byl náš svaz založen. On byl obnoven, poněvadž dne 7. září 1952 jej českoslovenští esperantisté na nátlak StB sami rozpustili. Zde je nutno zdůraznit, že komunisté byli a jsou úhlavními nepřáteli esperanta.

před 2 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020