Nový příspěvkový řád a úvaha nad smyslem členství

Již jsme vás informovali o tom, že účastníci konference v Břeclavi svým hlasováním přijali nový příspěvkový řád. V něm si nově každý člen v hlavních kategoriích může sám zvolit, zda bude požadovat dále Starto v tištěné formě či zda zvolí levnější variantu internetového přístupu ke Startu (jednoduché přístupové heslo bude vždy s novým číslem rozesláno mailem všem odběratelům).

Vzhledem k rostoucí ceně za Starto (barevná obálka, kvalitnější tisk, dražší poštovné) se příspěvky pro odběratele tištěné verze zvyšují v A a B-kategorii o 50 Kč ročně. Naopak členům bez tištěného Starta se v daných kategoriích členství snižuje o 60 Kč.

Zde naleznete Přehled členských kategorií a poplatků i z toho plynoucích členských výhod.

A zde naleznete Způsoby platby členských příspěvků. Variabilní symbol (VS) je 06940 (+ prvních pět čísel tomu předcházejících je číslo vaší členské legitimace).

Z vašich případných dobrovolných darů (pod VS 06943) se budeme snažit podporovat realizaci hlavní cílů ČES (setkání a školení, činnost muzea, sbírka muzejní knihovny, digitalizace esperantských materiálů, ediční činnost, akce pro děti, propagace apod.). Pokud máte nějaké specifické přání, jak s vaším darem konkrétně naložit, napiste nám prosím na ces(zavináč)es­peranto.cz, v rámci možností se vám určitě budeme snažit vyhovět. Připomínáme, že práci spojenou s realizováním projektů ČES provádějí aktivní členové ČES dobrovolnicky, tj. bez nároku na mzdu.

A PROČ VŮBEC BÝT ČI SE STÁT ČLENEM ČES?

V dnešní době Internetu samozřejmě lze využívat znalosti esperanta i zcela individuálně bez členství v nějaké organizaci. Je třeba si ovšem uvědomit, že řadu služeb, které nečlenové využívají, i pro ně zdarma vytvářejí právě členové esperantských organizací (na mezinárodní, národní či místní úrovni). I informace na tomto webu připravujeme a poskytujeme všem zdarma, musíme ale např. z něčeho platit za provoz této domény. Totéž se týká organizování esperantských setkání, výstav a různých dalších příjektů a služeb.

Pokud vám leží na srdci nejen osobní výhody a úspory, ale i podpora myšlenky esperanta v celospolečenském měřítku, toto nelze v současnosti uskutečnit bez nezbytné institucionální základy. Bez ní rovněž nelze čerpat případné granty a jiné formy finanční podpory pro nutné náklady na realizaci projektů.

Tj. kromě systému členských služeb a výhod by měla být hlavní složkou motivace i záležitost ideová, protože právě nezištnost a idealismus je to, co činí z esperanta mnohem víc než jen pouhý jazyk a z jeho uživatelů unikátní mezinárodní společenství lidí s ušlechtilými názory a postoji (a to bez ohledu na to, zda věříme a usilujeme o všeobecné mezinárodní přijetí esperanta či nás uspokojují možnosti jeho využití za současného stavu věci …)

Všichni noví zájemci jsou v našich řadách vítáni! Pokud se rozhodnete stát se členy ČES, níže si můžete stáhnout a vyplnit členskou přihlášku, která zahrnuje i veškeré potřebné další informace a instrukce. Doufáme, že přihláškou naše kontakty neskončí, ale teprve započnou a že se budeme moci společnými silami podílet na aktivitách, které budou pro druhé i pro nás samotné přínosné a naplňující pocitem smysluplnosti … To se týká samozřejmě nejen členů nových, ale i stávajících, kterým jménem výboru ČES tímto upřímně děkuji za jejich dosavadní podporu a příp. osobní aktivitu.

Nezapomeňme na naše heslo, že SVAZ NENÍ VÝBOR, ALE MY VŠICHNI :-) !

P.S. Protože se blíží konec roku, opět připomínáme, že je rovněž možnost se přihlásit či obnovit své invidiuální členství v UEA (Světovém esperantském svazu). Bližší informace nalezneze ZDE (ve spodní polovině dané stránky). Případné další dotazy vám ochotně zodpoví vedoucí delegát UEA pro ČR dr. Petr Chrdle (chrdle(zavináč)ka­va-pech.cz). Informace rovněž vyšly v 4. čísle časopisu Starto (2012).

Pavla Dvořáková


Soubory
doc Prihlaska do CES.doc (45.5 kB)

  • zveřejněno 16. 12. 2012, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 1236 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021