Nový kroužek esperanta v Šumicích

Touto aktualitou bychom Vám rádi představili nový kroužek esperanta v Šumicích u Uherského Brodu. Možná si ještě vzpomínáte na aktualitu z poloviny října roku 2012, kdy jsme na našem webu umístili aktualitu o dvou nových esperantských klubech, a to v Moravských Budějovicích a Uherském Brodě. Zatímco první zmíněný klub dnes úspěšně funguje, u druhého klubu došlo k nemalým změnám. Klub v Uherském Brodě svoji činnost v listopadu ukončil, ovšem jeho aktivní vedoucí, paní Helena Tlachová, neztratila elán a obecním rozhlasem informovala obyvatele obce Šumice o rozhodnutí uspořádat pravidelná setkání.

Tato výzva spolu s návštěvou mladého esperantisty Georga z Brazílie krátce po skončení Konference tří zemí v Břeclavi zřejmě způsobila to, že se záhy paní Tlachové přihlásilo několik zájemců. Jak se však během osobní návštěvy dne 26. února 2013 přesvědčil člen výboru ČES a redaktor webu www.esperanto.cz, Miroslav Hruška, o kroužku ví zřejmě každý obyvatel Šumic, neboť paní Tlachová má po dohodě s obcí část obecní nástěnky zdarma pro účely propagace esperanta.

Helena Tlachová a Miroslav Hruška před nástěnkou o esperantu v Šumicích

Schůzky kroužku se konají vždy každé úterý přibližně od půl páté v útulné hasičské klubovně, kterou kroužek díky přátelským vztahům na vesnici využívá zcela bezplatně. Náplní schůzek je vždy nejprve opakování dříve probrané látky, následuje výuka esperanta pomocí učebnice Esperanto přímou metodou od Stano Marčeka a potom již víceméně volná diskuse.

Během schůzky kroužku esperanta v Šumicích

Jak se však přesvědčil Miroslav Hruška při své návštěvě, paní Tlachová toho dne uspořádala oslavu narozenin dvou členů kroužku, což samozřejmě vedlo k tomu, že atmosféra v kroužku byla přátelštější možná ještě více než obvykle. Snad k tomu přispěl i sám Miroslav Hruška, který přivezl na ukázku několik časopisů Kontakto, brožury Objevte esperanto a DVD Esperanto elektronicky a navíc pozval členy kroužku na Letní školu esperanta v Martině pořádanou organizací E@I.

Paní Tlachová ovšem na této schůzi neměla jen jednoho hosta. Na tuto schůzku kroužku současně pozvala novináře ze Slováckého deníku, Michaela Lapčíka, který následně sepsal článek s názvem V Šumicích se učí esperanto. Je prý dobré na mozkové závity (Mimochodem esperanto jako účinný prostředek pro udržování duševní svěžesti (nejen v seniorském věku) opakovaně propaguje i známý psychiatr a publicista dr. Max Kašparů, který tento jazyk nejen podporuje, ale dokonce sám vyučuje v Pelhřimově v kroužku „Montetaro“ („Vysočina“) , který osobně založil a vede).

Pokud máte zájem o výuku esperanta v tomto kroužku, kontaktujte paní Helenu Tlachovou na e-mailu: helena.tlacho­va(zavinac)sez­nam.cz

Blahopřejeme členům kroužku v Šumicích k jejich zakladatelskému počinu, přejeme jim hodně elánu v učení a radosti ze vzájemného setkávání a těšíme se na naši vzájemnou součinnost! -red-

P.S. Pokud vás zajímá, kde všude fungují v ČR esperantské kluby a kroužky ČES, příp. místní a oblastní delegáti, a získat na ně kontakt, KLIKNĚTE NA TUTO MAPU.


  • zveřejněno 18. 3. 2013, což bylo před 11 lety
  • od té doby článek otevřelo 1602 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

helena tlachovahelena.tlachova@seznam.cz

#1 helena tlachovahelena.tlachova@seznam.cz

zdravím všechny přátele Esperanta.chtěla bych poděkovat mirkovi hruškovi,že nás navštívil u nás v šumicích a právě ted sem si přečetla jeho článek.díky moc,člověka to potěší.ten redaktor,pan lapčík,to bylo moje překvapení pro všechny zučastnené.ale musím říct,byla to nádhera.nestojím o moji popularitu,ale mně jde o moje milované Esperanto.geamikojn,fartu bone,multe sano pro ciujn.mi jam gojas pri dua internacia lernejo Esperanta en la kastelo Bartošovice.sincere helena.

před 11 lety
zdenka

#2 zdenka

Srdečný pozdrav poslouchala jsem vás v radii v apetitu a jsem nadšená energikterá z vás čišela jsem z uh.brodu a ráda bych vás poznala a esperanto mám spojeno ze vzpomínkou s dědou který se esperanto učil a mě to láká taky.

před 9 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2024