Nové internetové stránky České esperantské mládeže se představují

5. listopadu 2011 byly slavnostně spuštěny nové internetové stránky České esperantské mládeže. Při této příležitosti vznikl následující rozhovor s těmi, kteří se na vzniku nové podoby stránek podíleli, tedy s Danielem Mrázkem, předsedou České esperantské mládeže a Janem Šebetovským.

Miroslav Hruška (MH): Proč vlastně byly vytvořeny nové stránky (tj. zda bylo cílem pouze vytvořit nové, elegantnější stránky nebo jak)?

Jan Šebetovský a Daniel Mrázek

Šeby: Z mého pohledu bylo hlavním cílem udělat stránky přehlednějšími, zejména pro toho, kdo je poprvé navštíví.

Dan: O potřebě nových stránek se v ĈEJ mluví už více než dva roky – a ty dva roky stále probíhaly přípravy a stále se mluvilo o tom, že už už se stránky udělají. Tak nemůžu uvěřit tomu, že to, o čem se celou dobu jen mluvilo, je najednou realitou. Musím velice poděkovat Honzovi Šebetovskému, jak bravurně se svého úkolu, nám stránky konečně udělat, zhostil. Hlavním cílem bylo vytvořit stránky vzhledově hezké a poutavé a hlavně přehledné. Staré stránky nejenže neměly zrovna pěknou grafiku, ale hlavně byly zoufale nepřehledné. Jeden druh informací se vyskytoval na několika místech, informace se opakovaly a k některým informacím jsem se dostal až při sestavování webu nového – byly tak pečlivě ukryty, že jsem je za celých šest let nenašel. :-) A o aktuálnosti starých stránek už ani nemluvím. Takže – hlavním smyslem bylo mít stránky atraktivní.

Zcela nové stránky České esperantské mládeže – úvodní stránka

MH: Jaké jsou hlavní rozdíly mezi starými a novými stránkami z pohledu náhodného návštěvníka?

Šeby: Doufám, že právě přehlednost a snadnost ovládání se s novými stránkami zlepšila.

Dan: Nové stránky jsou mnohem hezčí :-) Jsou přehledné, jasné, a o dost poutavější.

MH: Jaké jsou hlavní rozdíly mezi starými a novými stránkami z pohledu pravidelného návštěvníka?

Šeby: Na nových stránkách je kategorie aktuality, takže pravidelný návštěvník snadno získá přehled o tom, co se děje.

Dan: Snadno se dokliká k tomu, co potřebuje :-) Hlavně se na nich objevují aktuality. Ty sice byly jakž-takž i na starých stránkách, ale byly v takovém stavu, že je radši nahrazoval blog na esperanto.blo­guje.cz. Nemluvě o tom, že poslední dva roky byly stránky „těsně před zrušením“, takže už před dvěma roky mi bylo řečeno, že aktuality už se na stránky dávat nebudou, že už to nemá cenu. Teď je všechno pěkně na jednom místě – informace o sdružení i o jeho aktuálním počínání. Takže vlastně se starými stránkami skončil i blog. Neměl bych taky zapomenout na snadné překlikávání mezi jazykovými verzemi. Dvojjazyčnost na starých stránkách byla vyřešena poněkud nepřehledně – prostě se na jedné stránce objevovaly dva texty. Jeden česky, druhý v esperantu. Tady jsou jazyky oddělené a přepnou se jednoduchým kliknutím na vlaječku. A neodpustím si přátelské pošťouchnutí – v tomhle ohledu máme stránky vymakanější než ĈEA. Když se jazyková verze přepne na http://www.esperanto.cz, vždycky vás to přesměruje na hlavní stranu. U nás ne. Když jazykovou verzi přepnete na http://mladez.esperanto.cz, objeví se vám přesně ten text, u kterého jste jazykovou verzi přepnuli. Nemusíte ho tedy pak složitě někde vyhledávat.

MH: Jaké jsou hlavní rozdíly mezi starými a novými stránkami z pohledu přispěvatele, tedy toho, kdo bude psát příspěvky?

Šeby: Na starých stránkách jsem neměl účet, takže nemůžu přímo hodnotit, ale podle zpráv ostatních je tvorba článků na nových stránkách snazší, dokonce se dají údajně texty i s formátováním kopírovat z textových editorů.

Dan: Přispívání na nové stránky se naučí každý stultulo :-) Vlastně není moc velký rozdíl mezi wordem a systémem, na kterém jsou založené nové stránky. Nemusí se tedy používat nějaké speciální kódy, všechno se udělá jednoduše jako ve wordu. Ovšem, pokud někdo má nutkavou potřebu používat HTML kód, tak se také vyřádí. :-) Vlastně jsou některé věci, které se jinak než pomocí HTML neudělají, ale moc jich není. Důležité je, aby se teď našel nějaký jednotný způsob, jak má být text formátován, jak se mají vkládat a zobrazovat fotky apod. Pomalu ale jistě se to rodí, takže za chvíli budu schopný tyto způsoby předat dalším eventuálním přispěvatelům.

MH: Na starých stránkách byl vyvěšen poměrně transparentně přehled účtů nebo také zpravodaj ĈEJ aktivas (součást Retkomunikoj), počítá se těmito rubrikami i na novém webu?

Šeby: Některé věci, které byly na starých stránkách se ještě musí přesunout na nové, ale s přesunem účetnictví se nepočítá, protože nechápu, koho by to tak asi zajímalo. Je-li potřeba, aby mělo k účetnictví přístup více lidí, bylo by asi nejlepší ho realizovat tabulkou v Google dokumentech nebo podobné službě.

Dan: Myslím si, že informace o našem účtu nikoho nezajímají. Ty přejdou do nějakých interních dokumentů v rámci výboru ĈEJ. Samozřejmě, že pokud někdo bude mít zájem do našeho účetnictví nahlédnout, třeba aby zjistil, jak je nakládáno s jeho finančními příspěvky, na požádání mu to umožněno bude. Ale určitě si nemyslím, že je to něco, co by zajímalo každého. ĈEJ aktivas se pak bude objevovat běžně v aktualitách.

MH: Všiml jsem si, že na stránkách je nahoře symbol králíka – co má ten králík představovat?

Šeby: Je to maskot ĈEJ. Dan: Jmenuje se Orel, přezdívku má Roura, ale stejně mu nikdo neřekne jinak než Králík. :-) Je celý bílý, jen na špičce levého ucha má černou skvrnku. Pokud chcete vědět, proč zrovna králík, tak doražte na nějakou akci, kterou ĈEJ pořádá. :-)

MH: Jaké jsou Vaše plány ohledně obsahu na starém webu, hodláte jej postupně přesunout na nový web? Na starém webu jsou i k přečtení reportáže z dřívějších let, bylo by škoda na ně jen tak zapomenout a nevyužít je – jistě jsou stejně poutavé jako ty současné reportáže z výletu do Drážďan.

Šeby: Nic z obsahu starého webu by se nemělo ztratit. Informace, které jsou užitečné pro veřejnost se přesunou na nové stránky; pro věci, které jsou interní se pokusíme najít nějaké vhodné místo (např. již zmiňované Google dokumenty), ale je taky možné, že zůstanou tak, jak jsou, možná se jen přesunou na jiný server a možná zůstanou úplně na původním místě.

Dan: Určitě by byla škoda, kdyby veškerý obsah starých stránek skončil v propadlišti dějin. Takže určitě se přesunutí toho zajímavého plánuje. Zatím z nových stránek stále vede odkaz na stránky staré, takže pokud se někdo bude chtít podívat trochu víc do minulosti, rozhodně má možnost.

MH: Děkuji za rozhovor

Šeby: Já také.

Dan: Také děkuji.

Rozhovor připravil a přepsal Miroslav Hruška


  • zveřejněno 15. 11. 2011, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1306 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Josef Vojáček

#1 Josef Vojáček

K interaktivním kurzům bych ještě přidal Mazi en Gondolando:
http://www.youtube.com/watch?v=mWbyXVSiCxw

před 9 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020