Mediální aktuality s Maxem Kašparů

O nové celosvětové „chorobě“ spočívající v nenazývání věcí pravými jmény a o dalších aktuálních společenských tématech hovořil dr. Max Kašparů 30.3. v pořadu „Máme hosta“ v Českém rozhlase 2 a 21.3. v rozhovoru pro Parlamentní listy. Řeč přišla závěrem i na esperanto.

Max Kašparů radí svým klientům, aby se poradili se dvěma výbornými poradci: to je selský rozum a čisté svědomí. Se selským rozumem ale taky souvisí návrat k původním pojmům.

Toto téma rozvíjí i v Parlamentních listech v rozhovoru pod názvem Je povinnost mít správný názor. Ustupujeme zlu (smysl titulku lze správně pochopit až z kontextu!).

V něm se mj. zmiňuje o pojmové proměně „Sedmera hlavních hříchů“: „Z pýchy se mezitím stalo zdravé sebevědomí, z lakomství zákon ekonomiky, nestřídmost se povýšila na vyšší životní úroveň, závist v boj o spravedlnost … “

Změna označení se podle něho týká i dalších pojmů:

„hulvátství → svoboda projevu, okrádání → svobodný trh, zanedbaná výchova děti → tvorba vlastního názoru potomstva, neúcta k tradici → vítězství zdravého rozumu … “

Pozorohudné jsou i příklady uvádějící např. současné změny v nomenklatuře tradičních povolání a řemesel.

K proměně došlo i u některých pozitivních hodnot a způsobů chování, které přeháněním a jednostranností svou původní hodnotu a smysl ztratily:

„Svoboda se povýšila na svévoli jednotlivce, tolerance se proměnila v ustupování zlu a korektnost v povinný názorový koridor. …“


OBSAH ROZHLASOVÉHO POŘADU:

O návratu k původním pojmům – Jak si poradit se záplavou informací, které se na nás valí? Jak překonat strach? Stres versus zábava. Je něco nového v esperantu?

Pro poslech pořadu KLIKNĚTE ZDE

Část o esperantu začíná v 31:29 minutě, ale určitě doporučujeme k poslechu celý rozhovor!

Stránka pořadu na webu Českého rozhlasu

Na kanálu ČR2 na Youtube Max Kašparů zanechal i pozdrav v esperantu, aby posluchači věděli, jak tento jazyk zní:

Pro sledování krátkého videa KLIKNĚTE ZDE


rozhovoru pro Parlamentní listy Max Kašparů rovněž vyjadřuje své názory na povinnou politickou korektnost, práva menšin a inkluzi ve školství.

Marasmu naší doby se autor věnuje i své poslední knize pod názvem O zemi beze studu.


Problematice vztahu jazyka a myšlení a příkladům zneužívání jazyka k ideologickým účelům se budeme věnovat v některé z příštích aktualit.

  • padv-

  • zveřejněno 2. 4. 2016, což bylo před 4 lety
  • od té doby článek otevřelo 995 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Jan Pospíšil

#1 Jan Pospíšil

podle informace našeho pana faráře P. Jakuba OPraem, by P. Max Kašparů OPraem měl být hostem ve farnosti Praha - Nebušice v pátek 10.6.2016

před 4 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020