Max Kašparů v Českém rozhlase

Známý psychiatr a publicista Max Kašparů, který je zároveň nadšeným propagátorem esperanta a vedoucím kroužku „Montetaro“ v Pelhřimově, je častým hostem rozhlasových i televizních pořadů. Zveme vás k poslechu červnové relace českobudějovického rozhlasu, věnované zajímavým jihočeským osobnostem …

Úvodní článek na rozhlasovém webu si můžete přečíst ZDE.

Pro ty, kteří nezaregistrovali živé vysílání pořadu, nabízíme nahrávku z internetu:

PRO POSLECH POŘADU KLIKNĚTE ZDE!

Téměř půlhodinové zajímavé vyprávění o dětství, studiu a psychiatrické profesi je zakončeno povídáním o vztahu Maxe Kašpara k esperantu (tato pasáž začíná na 21.minutě 43. sekundě – pro její spuštění je třeba chvíli počkat, než se celý pořad „natáhne“).

O výhodách znalosti esperanta M.Kašparů často hovoří na svých besedách pro veřejnost na zdravotní, duchovní či politická témata (jedním z příkladů je beseda ve Velkém Meziříčí, kam zavítal z titulu člena zastupitelstva kraje Vysočina – článek je k přečtení ZDE).

Max Kašparů mj. inicioval a sponzoroval zasazení esperantského stromu na náměstí v Lipnici nad Sázavou, které za aktivní součinnosti lipnického starosty proběhlo 27. dubna v rámci Haškových oslav a odhalení sochy Hlava XXII. Můžete si prohlédnout fotogalerii z akce v Lipnici.

O svých aktivitách Max Kašparů informuje na svém osobním webu Norbertinum.cz.

P.S. Informace uvedená na rozhlasovém webu, že M.Kašparů coby dlouholetý divadelní ochotník bude společně se svitavským souborem DOMA v červenci vystupovat v esperantské adaptaci dramatu R.U.R. na Světovém esperantském kongresu v islandském Reykjavíku, bohužel již není aktuální. Maxe Kašparů, který se ze zdravotních důvodů kongresu nezúčastní, bude v jeho roli přítele Karla Čapka zastupovat Petr Chrdle. Ten je pro tuto roli bezesporu osoba povolaná, neboť ve svém nakladatelství KAVA-PECH vydal knižně nejen R.U.R., ale např. i Válku s mloky (Milito kontraŭ salamandroj). Ukázku z esp. adaptace R.U.R. můžete zhlédnout ZDE. Naživo můžete celé vystoupení vidět v pátek 27. září od 27.9. ve svitavském divadlem TRÁM v rámci víkendových oslav 80 let esperanta ve Svitavách a 5. narozenin našeho Muzea esperanta. Všichni zájemci jsou srdečně zváni! Bližší informace o akci naleznete v Kalendáři akcí.

padv


  • zveřejněno 19. 7. 2013, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 1196 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020