Jak nastavit virtuální adresu - díl 1. (Seznam.cz a Centrum.cz)

Jak už jsme Vás informovali v polovině prosince v tomto článku, Český esperantský svaz nabízí zřízení virtuální adresy ve tvaru @esperanto.cz. V dnešním článku se podíváme, jak tuto adresu správně nastavit u dvou nejznámějších poskytovatelů bezplatného e-mailu. Výsledkem bude to, že kromě toho, že když vám následně někdo napíše na vaši adresu ve tvaru novak@esperanto.cz, budete moci takto i odpovědět.

Seznam.cz

Jak tedy postupovat? Na začátek si představíme Seznam.cz, kde jsem přihlášen pod adresou miro.volny(za­vinac)seznam.cz a na tuto adresu nastavil Aleš Tomeček přesměrování z adresy miroslavhruska(za­vinac)esperan­to.cz.

Že přesměrování funguje, se přesvědčíme z tohoto e-mailu, který jsem poslal ze svého e-mailu na Gmailu:

E-mail přišel v pořádku (všimněte si, že jako příjemce je uveden e-mail miroslavhruska@esperanto.cz, nikoliv miro.volny@seznam.cz).

Nyní je však potřeba nastavit, aby se při odesílání dalo vybrat, zda e-mail odešlu jako miroslavhruska@esperanto.cz nebo jako miro.volny@seznam.cz.

Proto je nutno jít do nastavení (hledejte vpravo nahoře).

V nastavení běžte do sekce „Propojení schránek“, viz následující obrázek:

Pokračujte na „Propojení schránek“

Do pole „Adresy pro odeslání“ zadáme adresu „miroslavhrus­ka@esperanto.cz“, pokud si klikneme na otazníček, zobrazí se nápověda: V rámci této e-mailové schránky můžete používat pro odesílání pošty i jiné adresy (i mimo Seznam.cz). Adresu je potřeba ověřit potvrzením odkazu, který vám odešleme do schránky.

Po kliknutí na Přidat adresu se nahoře zobrazí informační zpráva, že adresa byla úspěšně přidána a pod adresou miro.volny@seznam.cz se objevila nová adresa, zatím neověřená, viz další obrázek:

Nová adresa – zatím neověřená

Poté již můžeme okno nastavení zavřít a podívat se do doručených zpráv. Pokud jsme postupovali správně, přišel nám e-mail od Seznam.cz – Validace e-mailu.

Validační e-mail

V tomto e-mailu je třeba kliknout na validační odkaz. Poté se zobrazí tato informační stránka:

E-mail byl úspěšně zvalidován

Vrátíme se nyní do Nastavení, kde si můžeme vybrat, kterou adresu budeme chtít používat, není však potřeba to vybírat, důležité je vybrat odesílací e-mail při psaní nové zprávy (nově se objeví „roletka“ „Od“ a zde vyberu, zda od miroslavhruska@esperanto.cz nebo od miro.volny@seznam.cz).

Tím máme nastavenu virtuální adresu u poskytovatele Seznam.cz, nyní si ukážeme nastavení u poskytovatele Centrum.cz.

Centrum.cz

Na Centru.cz mám účet miroslavhruska(za­vinac)centrum­.cz a nechávám na něj přesměrovat e-maily chodící na mirahru(zavinac)es­peranto.cz (opět nejprve nastavil Aleš Tomeček). Přesměrování v pořádku funguje, jak dokládá následující e-mail:

Přesměrování funguje…

Nyní je nutno opět nastavit, aby se při odesílání dalo vybrat, zda e-mail odešlu jako mirahru@esperanto.cz nebo jako miroslavhruska@centrum.cz. Vpravo nahoře klikneme na Nastavení.

Zobrazí se Nastavení s vybranou záložkou „E-mailové schránky“. V této části sjedeme úplně dolů, kde najdeme sekci „Odesílací adresy“ a rozklikneme ji.

Následně se zobrazí tento formulář:

Formulář k vyplnění

Do políčka „přidat další adresu“ vyplním e-mail mirahru@esperanto.cz (případně i jméno, pokud chceme). Po vyplnění adresy klikneme na zelené tlačítko „Ověřit adresu“.

Následně se zobrazí informace, že adresa čeká na ověření:

Adresu je nutno ověřit…

Pokud jsme postupovali správně, nahoře uvidíte informaci, že na uvedenou adresu byl poslán ověřovací e-mail.

Protože ta je ale nastavená na můj e-mail na Centru.cz, stačí kliknout na položku Příchozí e-maily a najdeme tam e-mail s předmětem „Centrum.cz autorizační e-mail“.

V tomto e-mailu se píše tento text: uživatel miroslavhruska@centrum.cz si ve svém emailu nastavil Vaši adresu mirahru@esperanto.cz jako odesílací. Pokud s tímto krokem souhlasíte, potvrďte tuto skutečnost kliknutím na následující odkaz – následuje odkaz, na ten kliknu a získám následující potvrzení:

Proces ověření je úspěšně dokončen.

Nyní už můžeme kliknout na tlačítko Napsat e-mail a v hlavičce e-mailu nahoře vybrat, zda se e-mail bude odesílat jako z adresy „miroslavhrus­ka(zavinac)cen­tum.cz“ nebo "mirahru(zavi­nac)esperanto­.cz.

A tím je postup nastavení virtuální adresy @esperanto.cz ukončen u poskytovatele Centrum.cz.

Tímto končím eprvní díl. V druhém a současně posledním díle se podíváme na nastavení virtuální adresy u dnes poměrně hojně využíváného Gmailu. Ten je z hlediska nastavení adresy malinko komplikovanější, proto mu věnuji samostatný díl. Pokud se však nyní ptáte, proč jsem se nevěnoval známému poskytovateli Volny.cz, mám pro vás bohužel špatnou zprávu. Tento poskytovatel bohužel možnost vytvořit alias nenabízí, respektive nabízí, ale můžete si vybrat jeden z aliasů nabízených tímto poskytovatelem. Přiřadit k němu adresu typu novak(zavinac)es­peranto.cz (nebo jakoukoliv jinou adresu, například firemní) bohužel nejde. Pokud jde o nastavení virtuální adresy u ostatních českých poskytovatelů e-mailu (např. u Tiscali.cz, ale také u stránek poskytujících e-mail jako bonus k vlasnictví domény) a rovněž e-mailových klientů (např. Outlook a Thunderbird), toto již je nad rámec možností tohoto článku a proto ponechávám toto nastavení na každém z vás. -mir-


  • zveřejněno 20. 4. 2013, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 4482 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020