Filmové ozvěny z Píseckého jara

Těm z vás, kdo se letos neúčastnili semináře Sabla Printempo, přinášíme odkazy na další dva krátké filmy nadabované do esperanta, které zde byly prezentovány.

Na první místě je třeba jmenovat 13minutový televizní pořad Cyklotoulky- díl zaměřený právě na Milevsko (a okolí), které bylo místem konání akce, v kompletním esperantském dabingu.

(Pro srovnání se můžete podívati na starší díl Cyklotoulky Netolickem – v češtině s esperantskými titulky).


Dále si můžete prohlédnout superkrátký snímek Zámek Jindřichův Hradec, který sloužil na akci jako cvičný materiál v rámci intenzivního školení pro zájemce o titulkování a dabování. Film samotný pochází ze serveru Youtube, kde lze najít řadu poměrně kvalitně zpracovaných videosnímků o městech a kulturních památkách, některé s hudebním doprovodem (např. Galerie měst ČR – celkem 58 videí) , některé i s českým komentářem (např. Zamkyhrady – 22 videí), který je třeba „jen“ přeložit (příp. upravit) a vložit do filmu titulky či mluvené slovo, nahrané v bezplatném programu Audacity. Názornou výukovou prezentaci v Powerpointu k užívání tohoto programu si můžete stáhnout níže na této straně.

Oba filmy byly zpracovány vedoucím technické skupiny Vladimírem Türkem v programu Windows Movie Maker, který je součástí vybavení OS Windows XP a vyšších a didakticky je vhodný především pro začínající nadšence.

Instruktáž k používání tohoto programu (v češtině s esperantskými titulky) si můžete prohlédnout a stáhnout ZDE.

Máte-li zájem a chuť si titulkování či dabování krátkých filmů vyzkoušet a máte-li v tomto směru jakékoliv problémy či dotazy, pište bez ostychu na adresu tuurql(zavináč)gma­il.com.

Pokud se vám podaří něco zajímavého vytvořit, rádi odkazy na vámi zpracované filmy zveřejníme! (pište na adresu komputado(zavi­náč)esperanto­.cz).

S dalšími výstupy z této akce vás seznámíme v této rubrice v průběhu června.

pd


Soubory
pps AUDACITY.pps (3.04 MB)

  • zveřejněno 23. 5. 2011, což bylo před 10 lety
  • od té doby článek otevřelo 1166 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021