Esperanto v nové prestižní encyklopedii

V r. 2011 vyšlo ve vědeckém nakladatelství Akademia v Praze impozantní dvousvazkové dílo nazvané Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948–1967. Kniha v letošním roce získala prestižní literární cenu Magnesia litera v kategorii literatura faktu. Kniha byla rovněž nominována na literární cenu „Cena SLOVNÍK ROKU – 2012 – Cena poroty za encyklopedické dílo“. Ing. Vlastimil Kočvara je autorem vícero hesel mapujících esperantské hnutí v tomto období.

S doc. PhDr. J. Knapíkem a PhDr. M. Francem na díle spolupracovali 23 odborníci a 17 studentů jednotlivých oborů. Esperanto je zpracováno v první části jako základní heslo, které je seznamem organizací, periodik, kongresů a dobových zkratek. Další část knihy poté podrobně popisuje obsah těchto hesel. Články popisují např. poslední kongres československých esperantistů v Brně (1950), Československý esperantský výbor, časopis „Esperantista“, tiskoviny, kluby a kroužky a další jevy, které charakterizují esperantské hnutí v daném období.

Gratulujeme a děkujeme tímto ing. Kočvarovi za jeho náročnou a záslužnou práci! Vzhledem k tomu, že se jedná o oceněnou knihu, předpokládáme, že bude čtenáři často využívána a že informace o historii esperanta tímto dále lépe proniknou k širší české veřejnosti.

Doporučujeme vyhledat knihu ve vaší místní knihovně a blíže se s ní seznámit! Jistě stojí za to si toto unikátní encyklopedické dílo pořídit i do vlastní knihovničky – jeho cena činí 850,–Kč.

Bibliografické údaje o knize

Recenze v Českém rozhlase .

Dle info ing. Kočvary zpracovala a doplnila -padv-


  • zveřejněno 7. 9. 2012, což bylo před 8 lety
  • od té doby článek otevřelo 1038 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021