Esperanto slaví své narozeniny!

Právě 26. července (1887) vyšla ve Varšavě 1. učebnice mezinárodního jazyka od doktora Esperanto …


První jazyková mutace byla v ruštině (viz foto), protože Varšava byla tehdy součástí Ruského impéria. Velmi záhy poté ovšem následovaly i verze v polštině, němčině, francouzštině, angličtině a dalších jazycích.

Pokud jste nikdy neviděli, jak vlastně tato kniha vypadala a co bylo konkrétně její náplní, její digitalizovanou anglickou verzi si můžete prohlédnout např. ZDE.

Jakým způsobem každý z nás tento narozeninový den oslaví?

A jaký dárek esperantu a jeho tvůrci můžeme dát?Dnes je právě vhodný den, abychom každý o vzniku esperanta nenásilně a nezávazně informovali své okolí! Mailová zpráva vás nic nestojí, jen chviličku vašeho času!

Pokud by vás momentálně nenapadla vhodná forma, pro případnou inspiraci vám uvádíme např. tento stručný text:„Právě dnes, 26. července slaví esperanto své narozeniny, neboť tohoto dne v r. 1887 byla vydána jeho první učebnice. I dnes, ač to možná na první pohled nemusí být patrné, je esperanto jazyk stále živý, potřebný a v mnohém směru užitečný.

Poskytuje pocit rovnoprávnosti v mezinárodní komunikaci, je vhodné pro cestování, internet, interkulturní vzdělávání, umožňuje snazší poznávání nových přátel, účast na mezinárodních akcích, bezplatné ubytování v cizích zemích, trénuje náš mozek a nabízí nekonzumní náplň pro trávení volného času.

Základní informace a odkazy naleznete např. zde: http://www.esperanto.cz/…je-esperanto .

P.S. "Chcete-li vydělat hodně peněz, naučte se dobře anglicky.

Chcete-li získat přátele po celém světě, naučte se esperanto.

A jste-li moudří, učte se oboje (a ještě více)."Budeme rádi, pokud se o své aktivity v tomto směru podělíte i zde v komentářích.

Budete-li se chtít dále v něčem vzdělat ohledně života a díla tvůrce (či iniciátora) esperanta dr. Zamenhofa, připomínáme vám systém odkazů na toto téma, který byl publikován na našem webu již loni v prosinci:

http://www.esperanto.cz/…amenhof.html

Veselé oslavy vám přeje

Pavla Dvořáková

P.S. Pokud „narazíte“ v tisku či na Internetu na články o dnešních narozeninách esperanta, nezapomeňte nám v komentářích zanechat odkaz!

Např. na oficiálních stránkách Polska (jakožto současného předsedajícího státu EU) se dnes objevila zpráva o esperantu (v polštině, esperantu a angličtině: viz ZDE).


  • zveřejněno 26. 7. 2011, což bylo před 10 lety
  • od té doby článek otevřelo 1587 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Duda Jan

#1 Duda Jan

Tak všechno nejlepší oslavenče, ať vzkvétáš a sílíš, mohutníš,přitahuješ stále více lidí a dokazuješ svoje oprávněné místo v lidské společnosti.Vivu la stelo! Jan Duda

před 10 lety
Karel Čada

#2 Karel Čada

Ať alespoň Esperanto "žije" dál,jako v současnosti.

před 8 lety
Karel Čada

#3 Karel Čada

Ať alespoň Esperanto "žije" dál,jako v současnosti.

před 8 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2021