Esperanto na jogurtech Sojasun

Ve dnech 17.-21. října 2010 se nedaleko Paříže konal veletrh spotřebního zboží SIAL. Mezi pěti tisíci stánky jeden z největších patřil společnosti Triballat. Na jejím pultu byly nabízeny mj. i jogurty Sojasun v obalech s esperantskými texty, které přeložila firma LinguaForce v Rennes. Tyto prototypy se staly i kandidátem na cenu za inovaci.

Olivier Clanchin, vedoucí společnosti Triballat, podal toto vysvětlení:

„Myslet na zítřek znamená myslet na budování evropské kultury a tím také na komunikaci v Evropě. Řekli jsme si, že esperanto by mohlo být vhodným modelem.“

Detailní popis jogurtů

Na ironické poznámky ředitel odpověděl s úsměvem: „Nu což, lidé se kdysi smáli bio-potravinám i výrobkům ze sóji. Uvěřili jsme i jiným projektům a vyšlo to. Proč to nezkusit s esperantem? Je jen dobře, když jsou lidé ochotni vyzkoušet něco nového."

„Náš podnik je výborné prostředí na otestování nové koncepce. Máme kolektiv lidí mluvících různými jazyky a esperanto jako společný komunikační nástroj je desetkrát snažší než angličtina.“

„Nezapomeňme, že Evropa se skládá z 27 zemí a jazyků. S pomocí společné řeči bychom mohli získat nejeden zákaznický trh. Logika dalšího vývoje požaduje, aby se zmenšovala váha obalů. Jak toho chcete dosáhnout, když ke každému výrobku musíte přiložit papíry v tolika jazycích, kolik je zemí? S každým zařízením do domácnosti si kupujete i spoustu manuálů v různých jazycích, jde to do kilogramů. Myslím, že by stačil jazyk výrobce, angličtina a esperanto. Ostatně, esperanto není ničí rodný jazyk, proto je nejspravedlivějším řešením."

Zdroj:LinguaForce

MiroPiro


  • zveřejněno 24. 11. 2010, což bylo před 10 lety
  • od té doby článek otevřelo 1415 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Čestmír Křepelka

#1 Čestmír Křepelka

Myslím si, že je to výtečný nápad, jak si ve spojené Evropě rychle a sndno porozumět. Divím se, že i jednou z jed-
nacích řečí nejsou v EP Esperanto a latina! A zvláště latina, toto Esperanto středověku!

před 10 lety
Čestmír Křepelka

#2 Čestmír Křepelka

Myslím si, že je to výtečný nápad, jak si ve spojené Evropě rychle a sndno porozumět. Divím se, že i jednou z jed-
nacích řečí nejsou v EP Esperanto a latina! A zvláště latina, toto Esperanto středověku!

před 10 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020