Esperanto jako 24. jazyk EU? Podpořte francouzskou petici!

Čas od času se objeví elektronická petice, která se týká zavedení esperanta jako nástroj řešení jazykových problémů. Ačkoliv ne všechny tyto petice jsou oficiálně navrženy Evropskou komisí, rádi bychom Vás touto cestou upozornili na novou petici na vícejazyčné stránce AVAAZ.

Text petice

My, občané Evropy a světa, Vás vyzýváme k tomu, aby se z Esperanta stal 24. jazykem Evropy a tím byla Evropa demokratičtější a spravedlivější ve vztahu ke každému jazyku a kultuře evropského kontinentu. Volba esperanta před angličtinou, to je další krok v rámci vytváření Evropy. Schází debata na evropské úrovni, Evropa nesmí být jen o ekonomice, musí se jednat také o Evropu národů.

jak tuto petici podpořit? Velmi jednoduše – stačí kliknout na tento odkaz, vpravo vyplnit e-mail, po jeho napsání se dále se zobrazí formulář na vyplnění jména a příjmení (Nom complet), země (Pays – šipkou najedete na République Tchéque) a poštovního kódu (Code postal – např. CZ-100 00). Na závěr klikněte na SIGNER ( = podepsat).

příklad vyplněného formuláře

V době psaní tohoto článku podepsalo již více než 1800 podporovatelů (o dva později – k 18.2. ráno – již o 300 více), aby však petice mohla být prezentována Evropské unii, je třeba alespoň 10 000 podpisů! Pokud tedy souhlasíte s myšlenkou této petice, podpořte ji. Předem děkujeme. -mir-


  • zveřejněno 16. 2. 2013, což bylo před 7 lety
  • od té doby článek otevřelo 1550 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Josef Mendl

#1 Josef Mendl

Pouziti Esperanta by prineslo nejen zrovnopravneni vsech ucastniku ale velmi velkou usporu nakladu na prekladani.

před 7 lety
Vladimír Türk

#2 Vladimír Türk

bohužel návod není pro amatéry: KDE "dále se zobrazí formulář na vyplnění jména a příjmení"?

před 7 lety
Tesar Vojtech

#3 Tesar Vojtech

připojuji se k názoru pana V Tůrka, opravdu, kde je formuář??

před 7 lety
Miropiro

#4 Miropiro

Dobrý den, zřejmě se jedná o chybu v prohlížeči, která neumožní to, že se formulář zobrazí. Doporučuji zkusit jiný prohlížeč než ten, který používáte běžně.

před 7 lety
jan markovic

#5 jan markovic

Je to pravda, zkusil jsem odeslat email ve všech 4 prohlížečích (IE, Opera, mozzila, Chrome), a vždy to vrátilo chybu! Jakoby se přeskočí další zadávání jména a země. Prosím o skutečně funkční odkaz!

před 7 lety
Milada Zemanová

#6 Milada Zemanová

Zkusila jsem to před chvilkou a úspěšně přes prohlížeč Explorer.Snad se brzy sejde těch 10 000 podpisů.

před 7 lety
Max

#7 Max

Soudruzi z NDR udělali někde chybu nebo se jedná o sabotáž západních diverzních centrál. Zkouším se propracovat na formulář už třetí den, ale marně.

před 7 lety
bohousxo

#8 bohousxo

je to jednoduché: Vpravo napište nejdříve email adresu, rozevře se formulář a po vyplnění SIGNER

před 7 lety
bohousxo (21.2 2013-11.20

#9 bohousxo (21.2 2013-11.20

http://www.avaaz.org/fr/petition/Esperanto_langue_officielle_de_lUE

před 7 lety
jan markovic

#10 jan markovic

Bohužel, mě to nejde pořád, v jakémkoliv prohlížeči... :-/

před 7 lety
J. Dubinová

#11 J. Dubinová

Po vepsání mailové adresy se formulář nezobrazí sám od sebe. O několik řádků níž je potřeba kliknout na odkaz: "Avaaz protégera vos informations personneles". Je to v textu nalevo od zvýrazněného slova "SIGNER" na které se klikne po vybrání země a vepsání PSČ úplně nakonec.

před 7 lety
Vojtěch

#12 Vojtěch

Nechápu proč už se Esperantem dávno nemluví. Je to jednoduchý jazyk a lze se s ním plnohodnotně vyjádřit. Už mě štve blbá angličtina, kterou nám stále nutěj se jí učit. Kdyby se Esperantem více hovořilo určitě by to zlepšilo dorozumění mezi lidmi odlišných zemí a kultur.

před 6 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020