Esperanto do každé rodiny...

se skutečně dostalo v únoru v Olomouci a v březnu ve Svitavách.

Jak a proč se tak stalo?

V obou uvedených městech vyšly články o esperantu v měsíčníku vydávaném radnicí a zdarma distribuovaném do poštovních schránek všech místních občanů.

Článek Jana Dudy „Esperanto zní v Olomouci už celé jedno století“, který vyšel v Radničních listech na str. 2, byl uveřejněn v souvislostí s letošním jubileem místního E-klubu a s výstavou pořádanou při této příležitosti ve Vědecké knihovně (viz info ZDE). Připomínáme, že repríza této výstavy se bude konat tamtéž ještě v měsíci květnu a začátkem června až do 11.6., kdy se koná oslava výročí klubu (info viz ZDE).

Druhý článek Pavly Dvořákové „Kontakty esperantistů v zahraničí“, který byl otištěn ve svitavském měsíčníku Naše město, shrnuje výsledky aktivit webových stránek Muzea esperanta ve Svitavách na serveru Ipernity za první měsíc své existence. Od 5.ledna stránky zaznamenaly přes 5 700 návštěv (stav ke 14.3.) a muzeum získalo kontakty mezi esperantisty v 80 zemích světa všech kontinentů. I vy jste zváni k jejich návštěvě na adrese http://www.ipernity.com/home/181031. S novinkami a zajímavostmi na tomto komunitním serveru vás budeme postupně seznamovat i v této rubrice.

Zmíněné články v plném znění si můžete otevřít a přečíst níže.

Tato aktualita budiž inspirací i pro aktivní kluby a jednotlivce v našich dalších městech a obcích…

pd


Soubory
pdf 100 let - Esperanto v Olomouci.pdf (4.43 MB)
jpg Nase.Mesto.Svitavy-clanek-o-Ipernity.jpg (1.39 MB)

  • zveřejněno 13. 3. 2011, což bylo před 9 lety
  • od té doby článek otevřelo 1414 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Josef Vojáček

#1 Josef Vojáček

Často se setkávám v souvislosti s esperantem s názorem: A to ještě existuje? Dnes se všude domluvíme anglicky, esperanto je již za svým horizontem. V Olomouci a ve Svitavách měli všichni možnost poopravit podobný názor na esperanto. Škoda, že se podobné rozšíření informací o esperantu nedá zařídit celostátně. Ale ani Brusel už tak jednoznačně nedoporučuje angličtinu: "Co se týká zejména volby prvního cizího jazyka, který je vyučován a studován, Výbor povzbuzuje členské státy a Komisi, aby podtrhly význam jiného jazyka než angloamerického a propagovaly výuku a používání evropských jazyků na úrovni výměny mezi komunitami."

před 9 lety
Iva Magharova

#2 Iva Magharova

Mi gratulas vin, organizantoj . Ni geesperantistoj el tuta mondo devas organizi sin por vastigi kaj popularigi esperanton .Esperanto devas esti la lingvo de la foturo

před 9 lety

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2020