Esperantisté se již podesáté zapojili do dobročinné AKCE CIHLA

Již podesáté se letos pražští esperantisté a jejich přátelé zapojili do účasti v benefiční AKCI CIHLA na podporu soběstačnosti mentálně postižených.


13.6.2023 odstar­toval již 24. ročník charitativního projektu AKCE CIHLA. Jedná se o celostátní benefiční sbírkovou a osvětovou kampaň na podporu moderních sociálních služeb pro lidi s mentálním postižením pořádaná a koordinovaná organizací Portus Praha, z. ú. Jejím hlavním smyslem je podpora důstojnějšího, svobodnějšího a smysluplnějšího života lidí s handicapem. Od roku 2000 díky pořádání sbírky a jejich doprovodných programů dárci nakoupili , příp. i sami vyzdobili 300 000 benefičních cihel a poskytli tak přes 40 milionů Kč, díky nimž bylo podpořeno celkem 54 projektů.

Budování objektů chráněného bydlení a dílen je podporováno koupí jedné či více symbolických cihel ( v ceně 200,– Kč či 8 Euro za ks), které je možno „za odměnu“ dle své libosti popsat či pomalovat (či opatřit svým podpisem) a vystavit na zdi na ulici Na Příkopě v Praze 1.

Akce se již podesáté letos účastnili i esperantisté – členové a přátelé klubu E-mental'. Společně se sešli v rámci akce HELPU HELPU (Pomozte pomáhat) na Příkopech ve slunovratový den 21. června a tentokrát se složili částkou přes 10.000,– Kč na více než 51 cihel, což je dosavadní rekord.

Počet cihel za deset let činí téměř pět stovek.


Účastníci jako vždy využili zakoupené symbolické cihly k sestavení nápisu propagujícího esperanto, který zůstane zdarma viditelný pro návštěvníky turistického centra Prahy po několik týdnů.

Náš hlavní dík patří iniciátorce a organizátorce Vlastě Pištíkové a všem, kdo na projekt přispěli a rovněž i se podíleli na výsledném grafickém ztvárnění.

Akce byla završena jako vždy společnou procházkou a večeří.

Tato akce je skvělým příkladem toho, jak se může spojit příjemné s užitečným a jak lze smysluplně propojit esperanto s celospolečenskými užitečnými projekty. Myšlenka rovnoprávnosti, porozumění a vzájemné nezištné pomoci, která je esperantskému hnutí vlastní, zde nachází se přirozené uplatnění. Těšíme se, že v případě zájmu se v příštím roce přidáte i vy!

Bližší informace:

  • padv-

  • zveřejněno 3. 7. 2023, což bylo před 3 měsíci
  • od té doby článek otevřelo 101 čtenářů
  • stránku si můžete vytisknout

Komentáře

Bohužel zde zatím nejsou žádné komentáře.

Podělte se o svůj názor

 
Administrace - Aleš Tomeček © 2009-2023